Gabriela Firea: Firme care au pierdut contractele cu Primăria Capitalei plătesc filaje

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, susţine că are informaţii potrivit cărora firme care au avut contracte cu Primăria Generală a Capitalei şi care au pierdut aceste contracte în urma înfiinţării companiilor municipale finanţează campanii împotriva sa şi plătesc filaje.
Romania TV
26 iul. 2020, 18:21
Gabriela Firea: Firme care au pierdut contractele cu Primăria Capitalei plătesc filaje
Gabriela Firea acuză că „cele patru-cinci firme” care au pierdut contracte cu Primăria Generală a Capitalei prin înfiinţarea companiilor municipale plătesc „campanii împotriva” sa, „nu doar filaje”
„Eu nu sunt singură, sunt cu oamenii. Mulţi au observat că am în spatele meu, în trafic, codiţă. Probabil că s-au plictisit de aceste filaje şi că mă consideră banală pentru că mă duc de acasă de la serviciu şi de la serviciu acasă. În ultima perioadă nici măcar în parc cu copiii nu mai merg”, a afirmat  Gabriela Firea duminică seară, într-o emisiune la Antena 3.
 
Gabriela Firea, despre lupta pentru Primăria Capitalei: „Să vedem dacă se mai organizează anul ăsta alegerile”
 
Gabriela Firea a mai invocat şi în trecut acţiuni îndreptate împiotriva sa. Anul trecut, pe fondul unor  probleme grave de sănătate, când medicii i-au descoperit o sârmă în colon, ea nu a exclus posibilitatea să fi fost victima unei ”mâini criminale”, susţinând că nu are nicio explicaţie legat de modul în care ar fi putut să înghită sârma. Firea a explicat atunci că este extrem de precaută şi nu mănâncă repede şi a precizat că s-a consultat cu mai multe persoane care i-au explicat că aliajul respectiv, în anumite condiţii, se poate transforma într-o sârmă mai mică, rotundă şi astfel ar fi putut ajunge într-o prăjitură, de exemplu.
 
”Poate vom rămâne toată viaţa cu această întrebare dacă a fost o întâmplare sau dacă a fost o mână criminală”, a spus atunci Firea.
Tot anul trecut, în mai, fostul lider al PSD Liviu Dragnea afirma că sunt şi ameninţări la adresa sa, în contextul unei discuţii despre problemele de sănătate ale lui Firea şi al informaţiilor referitoare la otrăvirea cu mercur a fostului ministru social-democrat al Apelor şi Pădurilor Doina Pană. 

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Ce contre au avut, de fapt, Gigi Becali și Mirel Rădoi. Schimburi dure de replici între patronul FCSB și noul antrenor
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Minivacanțe pentru români în următoarele trei luni. Ce zile libere urmează în 2026
Adevarul
Doi profesori din SUA sunt cei mai bogați români din topul Forbes al miliardarilor lumii. Pe lista scurtă mai apar Ion Țiriac și frații Pavăl
wowbiz.ro
Bugetul pe 2026 aduce bani în plus pentru unii pensionari. Cine poate primi până la 1.000 de lei, deși pensiile rămân înghețate
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A ieșit la iveală rezultatul autopsiei băiețelului de un an și nouă luni care s-a stins la spitalul de copii din Iași. Ce i-a adus sfârșitul
iamsport.ro
Alex Dobre, la un pas de transferul la West Ham! Impresarul român a spus totul despre mutare
MediaFlux
Pilot militar mort într-o bază militară din România. MApN: „Cerul aviaţiei româneşti a pierdut un pilot extraordinar cu un suflet imens”
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj