Grecia, paralizată de GREVĂ: Manifestanţii protestează faţă de politicile de AUSTERITATE VIDEO

Sindicatele din sectorul privat şi cel public au anunţat azi proteste de amploare faţă de politicile de austeritate impuse de creditorii internaţionali.
Romania TV
06 nov. 2013, 06:35
Grecia, paralizată de GREVĂ: Manifestanţii protestează faţă de politicile de AUSTERITATE VIDEO

Manifestaţiile au pornit încă de marţi, când au avut loc mai multe incidente la sosirea oficialităţi FMI şi ai Băncii Central Europene.

A patra grevă generală de la începutul anului, această mobilizare a sindicatelor din mediul privat (GSEE) şi cel public (Adedy) a afectat mai ales, în timpul dimineţii, legăturile maritime dintre Grecia continentală şi insulele acesteia, în condiţiile în care majoritatea marinarilor diferitelor companii din sector au aderat la mişcare.

Sistări ale activităţii pe durata a trei ore la începutul şi la sfârşitul zilei erau prevăzute pentru reţelele de autobuze şi troleibuze din capitale, în timp ce la Acropole, cel mai vizitat obiectiv turistic grecesc, situat în centrul vechi al capitalei, accesul turiştilor urma să fie suspendat timp de două ore, la sfârşitul dimineţii. În context, ambuteiaje enorme s-au format în timpul dimineţii la Atena, pe fondul funcţionării parţiale a transporturilor publice. Centrul oraşului a fost închis circulaţiei la sfârşitul dimineţii din cauza acţiunilor de protest programate de cei de la GSEE, Adedy şi sindicatul Pame, apropiat de Partidul Comunist.

Manifestanţii s-au adunat dimineaţă în faţa Ministerului de Finanţe pentru a-şi arăta nemulţumirea faţă de organismele internaţionale care îndeamnă la politici severe de austeritate. În plus, un bărbat a fost arestat după ce a aruncat cu un pumn de monede înspre maşina şefului misiunii diplomatice FMI în Grecia, potrivit România TV.

Liderii FMI şi ai Băncii Central Europene au fost nevoiţi apoi să părăsească clădirea pe la ieşirea de urgenţă pentru că protestatarii au blocat intrarea principală.

Citeşte şi Cu PLOCONUL la ministru: Ce i-au adus SINDICALIŞTII greci MINISTRULUI de FINANŢE

În plus, manifestanţilor din stradă li s-au alăturat şi câţiva zeci de funcţionari care au blocat un etaj al Ministerului de Finanţe în semn de protest faţă de disponibilizările din sectorul public.

Incidentele de faţă vin pe fondul în care guvernul grec poartă negocieri pentru acordarea unei noi tranşe de ajutor de un miliard de euro. În schimb, grecii nici nu vor să audă de un nou împrumut şi ameninţă cu proteste de amploare. În acest sens, Ministerul român de Externe a avertizat cetăţenii români să evite centrul Atenei.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
FCSB, amendată drastic de jandarmerie după derby! Nici Rapid nu a scăpat
Capital.ro
A murit una dintre cele mai mari actrițe. A fost cea mai iubită. Nu o vom uita niciodată!
Playtech.ro
Aurul roşu, condimentul care costă o avere. Are o aromă ușor afumată şi dă o culoare superbă mâncării
Adevarul
Mii de bucureșteni așteaptă de ani recunoașterea unui drept garantat prin lege. Puțini știu că îl pot obține mai repede
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un român și-a pierdut viața chiar în prag de sărbători, în Franța! Bărbatul și-a găsit sfârșitul în timp ce era la muncă
iamsport.ro
Scene neverosimile la Digi Sport! Săpunaru a dat drumul scandărilor în direct: ”M**e, Steaua!”
MediaFlux
Împodobirea mașinilor de Crăciun, un obicei frumos, dar periculos. Ce amenzi riscă şoferi
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet