Halal echitate! Un ospătar de la Parlament câştigă mai bine decât un profesor în România lui 2023

Mult comentata grevă a profesorilor scoate la iveală situaţii de neimaginat. Un exemplu în acest sens este acela că un ospătar care lucrează la Parlament ia mai mulţi bani, din salariu, decât primeşte un profesor.
Mircea Filipescu
25 mai 2023, 23:33
Halal echitate! Un ospătar de la Parlament câştigă mai bine decât un profesor în România lui 2023

Greva profesorilor a scos la iveală mai multe discrepanţe din societate, în special în ceea ce priveşte dimeniunea veniturilor încasate de diferite categorii sociale.

Unul dintre exemplele care relevă acest lucru este acela că un ospătar care lucrează la Parlament încasează un venit lunar mai mare decât cel al unui cadru didactic

Citeşte şi Sindicaliștii din Educație resping ajutoarele propuse de Guvern. Continuă greva în România, cu proteste de stradă

Ospătarul care lucrează în Parlament are un venit brut între 4771 și 5128 de lei. În plus, primește și un spor de condiții vătămătoare, în cuantum de  360 – 444 de lei.

Un profesor debutant la o şcoală gimnazială are un salariu net de 2800 de lei

Citeşte şi Proteste masive la poarta lui Iohannis. Greva din Educație ia amploare, la nivel național: „Protestul depășește sfera salarială. Vorbim despre demnitate!” | VIDEO

De asemenea, la Camera Deputaților există persoane angajate pe poziții precum sudor, ospătar, grădinar, brutar, agent de curățenie, lăcătuș sau tâmplar, iar  salariile sunt mai mari, spre deosebire de cele ale cadrelor didactice.

 

 

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Cântăreț celebru, arestat după ce o fată dezmembrată a fost găsită în portbagajul mașinii lui! Fanii sunt în stare de șoc
Fanatik.ro
Unde a fost surprins Laurențiu Reghecampf la revenirea în România. Antrenorul a fost însoțit de Corina Caciuc
Capital.ro
Limită pentru plățile cash. Ordin de la UE. Reguli obligatorii începând cu 2027
Playtech.ro
Ce nu au voie să facă femeile în Grecia: Amenzile sunt de mii de euro, multe românce nici nu ştiu de restricţii
Adevarul
Masacru în SUA: opt copii uciși într-un atac armat în Louisiana. Atacatorul, împușcat mortal de poliție
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Momentul care i-a rupt sufletul în două Nadiei Comăneci: ”Dacă ar fi știut mama, ar fi intrat într-o panică de nedescris” 
MediaFlux
Bani în plus pentru pensie. Cum se poate obține o sumă considerabilă
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj