Italia înăspreşte restricţiile, după recordul de cazuri de COVID. Au fost raportate 10.010 infectări într-o singură zi

Italia ia în calcul înăsprirea măsurilor de restricţie, după ce vineri au fost raportate 10.010 de cazuri noi de COVID.19, acesta fiind cel mai mare număr zilnic de la începutul pandemiei.
Romania TV
17 oct. 2020, 19:07
Italia înăspreşte restricţiile, după recordul de cazuri de COVID. Au fost raportate 10.010 infectări într-o singură zi

Şeful regiunii Liguria, Giovanni Toti, a declarat că ministrul italian al Sănătății, Roberto Speranza, s-a întâlnit sâmbătă cu autoritățile locale pentru a discuta noi măsuri.

Toti a scris pe Facebook că guvernul va cere școlilor să alterneze lecțiile online și în clase și le va indica companiilor să folosească mai mult munca la distanță.

El a spus că pentru moment nu vor fi aplicate restricții noaptea sau în baruri și restaurante.

Italia, prima țară europeană importantă care a fost lovită de Covid-19, a reușit să controleze extinderea coronavirusului până în vară, în urma unor restrcții majore timp de două luni. 

Italia a înregistrat 10.010 noi infecții vineri, potrivit ministerului sănătății, cel mai mare număr zilnic de la începutul epidemiei.

Țara are al doilea cel mai mare număr de morți din Europa după Marea Britanie, cu peste 36.000 de decese de la izbucnirea epidemiei, în februarie.

Record de cazuri de coronavirus la nivel global: 400.000 într-o singură zi

La nivel global s-a înregistrat, sâmbătă, un record al cazurilor de coronavirus, în contextul în care Europa a decis noi restricţii pentru a împiedica propagarea Covid-19, relatează Reuters. Au fost raportate 400.000 de noi cazuri de COVID într-o singură zi.

Europa a ajuns să fie în ultimele săptămâni noul epicentru al coronavirusului, cu o medie de 140.000 de cazuri pe zi în ultima săptămână. Europa are mai multe cazuri zilnice decât India, Brazilia şi SUA la un loc.

Din 100 de infecţii semnalate în lume, 34 au fost din ţări europene. Regiunea are un milion de noi cazuri la fiecare nouă zile şi a înregistrat peste 6,3 milioane de cazuri de la startul pandemiei.

Mai multe ţări europene închis şcolile şi anulează operaţiile opţionale.

America Latină a înregistrat aproximativ 27 la sută din totalul cazurilor de coronavirus, această regiune fiind urmată de Asia, America de Nord şi Europa.

Citeşte şi Ţara care a ajuns la valul trei al pandemiei: „Acest val este mai mortal decât ce a fost până acum”

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Marele secret al Ștefaniei Szabo a fost dezvăluit! Medicul din Buzău ar fi avut o relație cu un bărbat cu familie: ”Părea să o apese”
Fanatik.ro
Anamaria Prodan, mândră de iubitul său, Ronald Gavril. Mesajul transmis după ce sportivul a oferit un nou K.O.
Capital.ro
Obligație la bloc pentru asociația de proprietari. Locatarii ce achită cu numerar trebuie să solicite: Se eliberează chitanțe separate
Playtech.ro
Lista completă a pensionarilor scutiți de CASS în 2026. Cine nu trebuie să plătească contribuția și cum se aplică regula
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Salariul minim ar urma să fie înghețat în 2026. Ordonanța de urgență pregătită de Executiv
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga, atac necruțător la adresa lui Ciolacu: ”A câștigat fiica unui PSD-ist prins că fura și la noi, deci nu mă surprinde scorul de la Buzău”
MediaFlux
536 de lei la pensie. Anunțul Casei Naționale de Pensii pentru aproape un milion de români
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice