JO 2012: Poloiştii au pierdut şi cu Muntenegru. Calificarea în sferturi e aproape ratată

Tricolorii au pierdut trei meciuri din patru la JO 2012, ultimul dintre ele cu Muntenegru, scor 8-12.

04 aug. 2012, 10:38

Naţionala României a jucat sâmbătă penultimul său meci din grupa B a turneului olimpic de polo. Cu o singură victorie, obţinută în meciul de debut, contra Marii Britanii, elevii lui Istvan Kovacs nu aveau voie să piardă partida contra Muntenegrului, pentru a mai spera la calificarea în sferturi, însă adversarii, vicecampioni mondiali şi semifinalişti la Beijing 2008, s-au dovedit prea puternici pentru poloiştii noştri.

Deşi România a deschis scorul, prin Tiberiu Negrean, muntenegrenii au întors repede rezultatul şi au terminat primul sfert în avantaj, scor 3-1. Tricolorii au punctat o singură dată şi în sfertul al doilea, prin Nicolae Diaconu, însă au încasat două goluri, astfel că după prima jumătate erau conduşi cu scorul de 2-5.

Avansul s-a mărit după sfertul al treilea, câştigat de muntenegreni cu 3-2 (pentru noi au marcat Tiberiu Negrean şi Alexandru Matei), iar ultima repriză s-a încheiat la egalitate, scor 4-4, dar tricolorii au pierdut disputa cu 8-12 şi sunt practic eliminaţi din concurs.

Singura şansă de a continua la JO 2012 ar fi să învingem campioana europeană, Serbia, iar Ungaria să pierdă ambele jocuri pe care le mai are de disputat, inclusiv cel cu ultima clasată, Marea Britanie, pe care au învins-o şi poloiştii noştri.