Liga Campionilor: Real Madrid, învinsă la penalty-uri. Bayern şi Chelsea joacă finala

Formaţia Bayern Munchen s-a calificat în finala Ligii Campionilor, în urma victoriei, scor 4-3, după executarea loviturilor de departajare, din meciul cu Real Madrid, de pe Santiago Bernabeu, din manşa secundă a semifinalelor competiţiei.

25 apr. 2012, 21:53

La finalul celor 90 de minute de joc, scorul a fost de 2-1 pentru Real, după ce în tur Bayern câştigase tot cu 2-1, astfel că partida a ajuns în prelungiri. Golurile au fost marcat de Cristiano Ronaldo ‘6 (penalti) şi ’14 pentru Real Madrid, în timp ce pentru Bayern a înscris prin Robben ’27 (penalti).

La loviturile de departajare, pentru Real a marcat Xabi Alonso, iar Cristiano Ronaldo, Kaka şi Sergio Ramos au ratat.

Pentru Bayern au marcat Alaba, Gomez şi Schweinsteiger, iar Kroos şi Lahm au ratat.

Portarul formaţiei Real Madrid, Iker Casillas, a declarat că eliminarea din meciul cu Bayern Munchen reprezintă o mare dezamăgire, subliniind că jucătorilor madrileni le va fi destul de greu să-şi revină.

Trebuie să mulţumim fanilor. Este o lovitură grea, dar ştim că la penaltiuri este o loterie. Va fi greu să ne revenim, dar trebuie să ne gândim la campionat„, a declarat Casillas, citat de Marca.