Lista ţărilor din care românii se pot întoarce fără izolare şi carantină

Lista ţărilor din zona verde, cele care sunt exceptate de la măsura de carantină sau izolare a fost actualizată de Guvernul României. De asemenea, zborurile suspendate către şi dinspre aceste ţări vor fi reluate în data de 7 iulie.
Romania TV
06 iul. 2020, 17:27
Lista ţărilor din care românii se pot întoarce fără izolare şi carantină

Lista țărilor membre ale Uniunii Europene și Spațiului Economic European pentru care nu se recomandă intrarea în izolare/carantină a persoanelor care sosesc în România din acestea

Citeşte şi: Dr. Alexandru Rafila, avertisment despre coronavirus pentru românii care merg în vacanţă pe litoral. „Dacă mergi la club, se ia”

  • Bulgaria
  • Monaco
  • Croația
  • Regatul Unit
  • Cehia
  • Polonia
  • Austria
  • Islanda
  • Elveția
  • Spania
  • Franța
  • Belgia
  • Germania
  • Slovenia
  • Danemarca
  • Olanda
  • Italia
  • Norvegia
  • Slovacia
  • Irlanda
  • Liechtenstein
  • Grecia
  • Cipru
  • Finlanda
  • Malta
  • Lituania
  • Ungaria
  • Estonia
  • Letonia
  • Andorra
  • Insuelele Feroe
  • Vatican

Lista țărilor terțe pentru care nu se recomandă intrarea în izolare/carantină a persoanelor care sosesc în România din acestea.

  • Canada
  • Maroc
  • Algeria
  • Australia
  • Rwanda
  • Uruguay
  • Japonia
  • Coreea de Sud
  • Georgia
  • Noua Zeelandă
  • Tunisia
  • Thailanda

„Prim-ministrul României, Ludovic Orban, a condus astăzi ședința Comitetului Național pentru Situații de Urgență în cadrul căreia a fost adoptată Hotărârea nr. 34 privind stabilirea listei țărilor membre U.E și ale Spațiului Economic European și a listei țărilor terțe pentru care nu se aplică recomandarea de instituire a măsurii de izolare/carantină asupra persoanelor care sosesc din acestea în România.

Zborurile suspendate către și dinspre statele aflate pe listele anexate Hotărârii nr. 34 se reiau începând cu data de 7.07.2020.”, a transmis Guvernul României.

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
O tiktokeriță celebră din România vrea să recurgă la un gest necugetat!?! Ar fi intrat în patima substanțelor interzise
Fanatik.ro
Orașul de tradiție din România al cărui fotbal e la un pas de colaps. Decizia luată de Primărie
Capital.ro
Curs valutar miercuri, 1 iulie. Cât valorează euro și dolarul american la începutul lunii. BNR a publicat noile date
Playtech.ro
Românii ar putea economisi pentru pensie fără să plătească impozit. Cum funcţionează exact sistemul, legea a trecut de Senat
Adevarul
Blestemul mortal din farfuria țăranului: Ce mâncau românii înainte de mămăligă și cum a provocat aceasta o criză națională
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Jucătorii de la FCSB au boicotat antrenamentul, iar Gigi Becali a mers de urgență la stadion: ”Vă credeți fotbaliști?”
MediaFlux
Încep procedurile de suspendare a președintelui Nicușor Dan! AUR a votat în unanimitate și cere anticipate
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?