Locuitorii Bangkokului părăsesc oraşul de teamă să nu-şi piardă viaţa VIDEO

Capitala Thailandei este sub ape! Locuitorii metropolei fug de teama că ultimele diguri vor ceda şi vor fi surprinşi de ape. Bangkokul se confruntă cu cele mai grave inundaţii din ultimii zeci de ani.
Romania TV
27 oct. 2011, 11:30
Locuitorii Bangkokului părăsesc oraşul de teamă să nu-şi piardă viaţa VIDEO

Autorităţile din Bangkok au decis să închidă toate şcolile şi instituţiile publice, iar un aeroport ce opera numai curse interne a fost închis după ce apele au acoperit pistele. Echipele de intervenţie sunt în stare de alertă deoarece metropola va fi inundată din două părţi, respectiv de torentele ce vin din nord şi de apele furioase ale râului Chao Phraya.

Autorităţile au pus la dispoziţia locuitorilor Bangkokului mai multe autobuze pentru a părăsi metropola. Totodată, există şi oameni care pun mai presus de viaţa lor, bunurile materiale şi refuză să părăsească Bagkokul. O treime din provinciile Thailandei sunt deja sub ape. Cel puţin 373 de persoane au murit şi alte zeci sunt date dispărute în urma inundaţiilor care afectează statul asiatic din luna iulie.

 

 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Un club de Serie A, pe urmele lui Andrei Borza! Giovanni Becali, contactat pentru transfer: “Se interesează de el!”
Capital.ro
Cristela Georgescu are probleme în afaceri. Câți bani a pierdut soția lui Călin Georgescu în 2025
Playtech.ro
Un sat din Gorj și-a dublat populația în doar câteva zile. Ce s-a întâmplat într-o localitate cu doar câteva sute de locuitori
Adevarul
Tipurile de cancer strâns legate de consumul de alcool. Nu există o „cantitate sigură”, iar mitul „unui pahar pe zi” este fals
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Acuzații grave la adresa primarului unui oraș important din România: ”E în sevraj de dimineața până seara! Când nu e cu alcoolul, e cu altele”
MediaFlux
Rusia amenință direct România. Putin e nervos din cauza dronei prăbușite în Galați
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți