Magdalena Şerban, izolată într-o celulă specială. Camera e capitonată, iar obiectele de mobilier nu au colţuri

Magdalena Şerban, cea care a ucis o tânără la metrou, a fost închisă singură, într-o celulă capitonată, a Spitalului Penitenciar Jilava. Femeia a fost audiată vineri la Parchetul Tribunalului Bucureşti, iar după audieri a fost dusă din nou la Spitalul Penitenciar Jilava.
Romania TV
16 dec. 2017, 12:38
Magdalena Şerban, izolată într-o celulă specială. Camera e capitonată, iar obiectele de mobilier nu au colţuri

Magdalena Şerban a fost închisă în singura celulă specială a spitalului închisorii, cu pereții capitonați, în care deținuta nu se poate răni nici dacă ar vrea.

„Este vorba de o cameră specială, complet capitonată, cu paturi la medie înălțime, cu oglindă din inox și cu geamul, oricum dublat de gratii, ridicat la o înălțime la care deținutul închis acolo nu poate să ajungă. În încăpere, nici un obiect de mobilier nu are colțuri și este capitonat, precum în spitalele din rețeaua civilă destinate bolnavilor cu probleme psihice. Celula, în care deținuta a fost plasată singură pentru a nu exista riscul unor altercații sau chiar al unor evenimente mai grave, are baie proprie. Într-o asemenea încăpere, riscul de a se răni este aproape nul”, au explicat surse din penitenciar, potrivit Libertatea. 

Magdalena Şerban este cercetată pentru omor şi tentativă de omor şi a fost arestată preventiv pentru 30 de zile, fiind principalul suspect în cazul crimei şi tentativei de omor petrecute la staţiile de metrou Dristor şi Costin Georgian.

Marti seară, Magdalena Şerban a împins o tânără pe liniile de metrou, iar după ce victima a căzut pe sine, în timp ce încerca să se prindă de marginea peronului, agresoarea a lovit-o în cap cu piciorul. Imediat, tânăra a fost lovită de trenul care intra în staţie şi a murit. Ea avea 25 de ani. Cu câteva ore înainte, femeia a încercat să împingă o altă tânără pe linia de metrou în staţia Costin Georgian. Tânăra a reuşit să scape după ce s-a luptat cu femeia.

Citeşte şi De ce nu a intervenit nimeni să o scape pe tânără din mâna criminalei de la metrou. Cum să scapi cu viaţă dintr-o astfel de situaţie

 

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat când vine sfârșitul lumii: „Atât va mai dura”
Capital.ro
Pensii mai mari în România. Anunțul BNR pentru pensionari: A crescut pensia, dar n-au mai rămas bani
Playtech.ro
Meseria bănoasă pentru care nu ai nevoie de studii. Cursul costă până în 900 de lei, dar poți câștiga chiar și 10.000 de lei pe lună
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a părăsit România, la două zile de la înmormântarea lui Mircea Lucescu. Mărturisirea pe care a făcut-o cu lacrimi în ochi, în prima zi de Paște: „Am comunicat mult prea puțin cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Constantin Budescu și Gabi Enache, revenire-șoc în fotbal! Echipa cu care sunt aproape de a semna
MediaFlux
Când pică Paștele catolic și ortodox în aceeași zi. Lista sărbătorilor până în 2030
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj