Marcel Ciolacu (PSD): „Guvernul să trimită urgent teste către spitale”

PSD face un apel, în numele tuturor aleşilor locali, către Guvern şi preşedintele Klaus Iohannis să trimită "urgent teste către spitale", a afirmat liderul interimar al PSD, Marcel Ciolacu.
Filip Stan
25 mart. 2020, 20:49
Marcel Ciolacu (PSD):

Liderul PSD a precizat că la şedinţa Comitetului Executiv Naţional de miercuri s-a discutat despre măsurile pe care autorităţile locale le pot implementa, dar şi despre problemele cu care acestea se confruntă, conform Agerpres.ro.

„Singurul ajutor pe care Guvernul l-a acordat în majoritatea judeţelor s-a rezumat la 50 de costume de protecţie şi în jur de 100 – 200 de măşti pentru medici – necesarul pentru o zi. Majoritatea spitalelor nu au teste pentru coronavirus. Sunt judeţe de unde ni s-a spus că sunt mulţi oameni care au ieşit din carantină şi nu au fost testaţi. Este foarte grav. De aceea, fac un apel către Guvern şi către preşedintele Iohannis, din partea tuturor primarilor şi preşedinţilor de Consilii Judeţene, să trimită urgent teste către spitale. Foarte multe dintre primării, foarte multe dintre Consiliile Judeţene au luat deja hotărâri locale prin care au deblocat banii către spitale. Dar spitalele trebuie să aibă de unde să cumpere teste, medicamente, ventilatoare şi echipamente de protecţie, iar Guvernul nu aduce aceste lucruri”, a declarat miercuri Marcel Ciolacu, la finalul Comitetului Executiv Naţional al PSD.

 

Potrivit acestuia, „cei aflaţi în prima linie nu mai trebuie lăsaţi să lupte cu mâinile goale ca până acum”. „Protecţia lor este esenţială pentru viaţa noastră, a tuturor. Cazul de la Spitalul Gerota trebuia să fie un semnal de alarmă pentru autorităţi, nu a fost luat în serios. Din păcate, astăzi la Suceava situaţia este mult mai gravă. Din cauza Guvernului, acest spital este acum închis. Există soluţia ca toată activitatea să fie mutată într-un spital nou, la Fălticeni. Guvernul trebuie să aloce rapid 5 milioane de euro pentru achiziţia de aparatură medicală. Sper ca Orban şi Costache au învăţat ceva”, a menţionat liderul interimar al PSD.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Ce diferență de vârstă există între Elizabeth Omoregie și Gabriela Moreschi, jucătoarele de la CSM București care au o relație și nu se mai ascund
Capital.ro
Amendă de 5.000 de lei pentru românii care au fântână și fosă în curte. Regula obligatorie pe care mulți proprietari o ignoră
Playtech.ro
Ți se închid aplicațiile singure pe telefon? Ce trebuie să verifici ca să rezolvi rapid problema VIDEO
Adevarul
Val de reacții la mesajul angajatei care lucrează de pe plajă. „O zi normală și productivă de lucru, într-un decor neobișnuit”
wowbiz.ro
Ultimul interviu al lui Ioan Isaiu, înainte de moartea fulgerătoare: „Nu poți cronometra gândul și visul”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Tudorel Stoica: ”Pensia mea? Mi-e rușine să spun”. Câți bani încasează lunar legenda Stelei
MediaFlux
Când e Înălțarea în 2026. Ziua coincide cu o altă sărbătoare mare din România
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi