Marcel Vela, conferinţă cu prefecţii din judeţele aflate sub cod de vreme rea. „Suntem pregătiţi să intervenim în sprijinul populaţiei”

Ministrul afacerilor interne, Ion Marcel Vela, a convocat luni, Comitetul Național pentru Situații Speciale de Urgență în contextul emiterii avertizărilor meteorologice COD GALBEN și COD PORTOCALIU.  La ședintă au participat reprezentanţii instituţiilor şi autorităţilor din CNSSU şi prin sistem videoconferinţă, prefecţii şi şefii structurilor MAI din judeţele vizate.
Romania TV
10 feb. 2020, 16:20
Marcel Vela, conferinţă cu prefecţii din judeţele aflate sub cod de vreme rea.

Aproximativ 13.000 de pompieri, jandarmi și polițiști, cu peste 5.000 de mijloace tehnice, sunt pregătiți să intervină rapid în sprijinul persoanelor care ar putea fi afectate de fenomenele meteo.

Citeşte şi: Avertizare meteo COD PORTOCALIU de viscol. Rafalele de vânt vor ajunge la 120 km. Unde va mai ninge

Ministrul afacerilor interne a cerut prefecților să mențină legătura cu autorităţile și cu șefii structurilor MAI din zonele vizate de codurile meteorologice, pentru a putea răspunde prompt în cazul unor urgențe. La nivel teritorial, se vor aplica măsurile stabilite în ședințele extraordinare ale Comitetelor pentru Situații de Urgență de la nivelul celor șapte județe aflate sub avertizare cod PORTOCALIU (SV, NT, MM, BN, MS, BH, CJ).

Centrul Național de Conducere Integrată al MAI, care va fi completat cu Grupa Operativă de la nivelul IGSU, va monitoriza evoluția situației din teren și măsurile luate.

Citeşte şi: Marcel Vela promite reducerea abuzului în serviciu în Poliţie. Poliţistul va fi dotat cu cameră video

„Prioritate are viața cetățenilor! Dacă se impune închiderea circulației rutiere pe anumite tronsoane de drum nu ezitați să luați această decizie. Poliția rutieră să acționeze ferm și prompt! Comunicați deciziile de acest gen rapid și eficient către populație. Important este să evităm situațiile de risc pentru oameni, așa cum am făcut și până acum.”, a atenționat ministrul Ion Marcel Vela.

”Recomandăm conducătorilor auto să respecte indicațiile polițiștilor și să nu forțeze accesul pe drumurile închise sau cu circulație restricționată. De asemenea, înainte de a pleca de acasă să se intereseze cu privire la starea vremii și situația drumurilor și să aibă autovehiculele echipate pentru circulația pe timp de iarnă”, se precizează într-un comunicat de presă.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
La ce preţ va ajunge, de fapt, motorina, într-un an: „Va fi dezastru dacă va continua războiul!”
Capital.ro
Se schimbă ora în România. Când se dau ceasurile înainte, de la 3:00 la 4:00. Lucrurile bizare și amuzante despre modificarea orei
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Profilul șoferului de ridesharing. Cât câștigă, în realitate, un șofer în România
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
James Tolkan, celebrul actor din „Top Gun” și „Back to the Future”, a încetat din viață la 94 de ani
iamsport.ro
Radu Naum: ”Eram ironic când am spus că e visul meu să fac un interviu cu David Popovici”
MediaFlux
Cine conduce de fapt Iranul după ce liderul suprem și o serie de personalități de vârf au murit în războiul pornit de SUA și Israel
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj