Mii de oameni protestează din nou la Bruxelles împotriva obligativităţii vaccinării şi a certificatului verde

Mii de manifestanţii - circa 8.000 potrivit poliţiei - au ieşit duminică în stradă la Bruxelles pentru a protesta împotriva modului de gestionare a crizei sanitare în Belgia, la două săptămâni după o mobilizare precedentă care a degenerat în violenţe.
Filip Stan
05 dec. 2021, 18:43
Mii de oameni protestează din nou la Bruxelles împotriva obligativităţii vaccinării şi a certificatului verde

Marşul antivacciniştilor din Bruxelles a decurs în general paşnic după-amiază, în pofida câtorva petarde şi rachete de semnalizare, sub supravegherea unui important dispozitiv de poliţie. Unii dintre manifestanţi au dansat pe muzică techno.

Pe unele pancarte se putea citi „Vaccinuri-nu mersi!”, „COVID=genocid organizat”, „QR= svastică!”. „Spunem nu vaccinării copiilor noştri!”, au scandat un grup de femei, potrivit Agerpres.

Manifestanţii au denunţat obligaţiile impuse populaţiei de la începutul pandemiei de COVID-19 pentru limitarea contaminărilor, cum ar fi permisul de sănătate obligatoriu pentru a accede în anumite locuri. Ei au criticat de asemenea modul în care mass-media a reflectat criza sanitară.

Unităţi ale poliţiei antirevoltă, cu scuturi şi căşti, au fost desfăşurate în jurul cartierului european din Bruxelles, unde se află instituţiile UE. Mai multe artere au fost blocate de bariere din sârmă ghimpată.

Autospeciale dotate cu tunuri cu apă au fost mobilizate, în timp ce elicoptere au survolat zona.

Citeşte şi: Un vulcan din Indonezia a erupt. Sunt zeci de victime. Imagini dramatice!

Cu două săptămâni în urmă, poliţia, luată prin surprindere de amploarea mobilizării, nu a reuşit să prevină excesele.

Denumită „Actul 2, Marş pentru libertate”, manifestaţia de astăzi îşi propune să continue mobilizarea din 21 noiembrie, care a reunit 35.000 de persoane, potrivit poliţiei, în capitala belgiană.

Marşul, la început paşnic, degenerase în violenţe. Militanţi de extrema-dreaptă fuseseră reperaţi printre participanţii turbulenţi la proteste, la care au fost agitate steaguri naţionaliste flamande.

Mai multe oraşe din Europa s-au confruntat cu astfel de mobilizări, în special în Olanda şi Austria, în timp ce guvernele au înmulţit măsurile restrictive în ultimele săptămâni în faţa unui nou val de contaminare.

Astfel, Belgia a anunţat vineri închiderea grădiniţelor şi a şcolilor primare pentru sărbătorile de Crăciun, devansând vacanţa cu o săptămână pentru a contracara extinderea epidemiei.

Citeşte şi: IMAGINI ŞOCANTE! O fetiţă de 8 ani a fost strivită timp de o oră de poarta unei fabrici, până a murit, în timp ce mai mulţi muncitori treceau nepăsători pe lângă ea VIDEO

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Sportivul celebru care a fost acuzat de violență domestică! Fosta iubită a publicat imagini cu vânătăile și rănile suferite
Capital.ro
Reguli la bloc pentru proprietarii apartamentelor nelocuite. Obligații chiar și cu zero persoane declarate la întreținere
Playtech.ro
Impozitul auto în 2026: Noua formulă de calcul aduce creșteri masive, iar mașinile hibride pierd avantajele fiscale
Adevarul
Impozit cât două salarii medii pentru un apartament minuscul. Explicațiile unui specialist
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Două femei au fost lovite de mașină, în timp ce mergeau pe marginea șoselei, în Dolj! Una dintre ele și-a pierdut viața
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLigă îl atacă pe primar: ”E strigător la cer! Trebuie un semnal de alarmă ca să facă el ceva, sunt probleme foarte mari, e vorba de respect”
MediaFlux
Ne luăm adio de la cele 4 anotimpuri? Anunțul care răstoarnă tot ce știam
stirilekanald.ro
El este polițistul care l-a ucis pe Sergiu, moldoveanul găsit pe un câmp din Italia. Ucigașul l-a privit în ochi și l-a împușcat în cap, după care a fugit din țară
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend