Nu scăpam de caniculă. Maximele ajung la 39 de grade VEZI PROGNOZA METEO PE TREI ZILE

Săptămâna aceasta, din nou, ne vom chinui cu temperaturi de peste 35 de grade. Meteorologii au emis o informare de caniculă în sud, iar în restul regiunilor, de vreme călduroasă, valabilă marţi.
Romania TV
23 iul. 2012, 14:29
Nu scăpam de caniculă. Maximele ajung la 39 de grade VEZI PROGNOZA METEO PE TREI ZILE

Marţi, instabilitatea atmosferică îşi va spune cuvântul în sud-vestul ţării şi la munte, unde norii vor strânge rândurile şi vor lăsa averse însoţite de descărcări electrice. Vor fi şi condiţii de grindină şi, izolat, ploi mai însemnate cantitativ, peste 20-25 de litri pe metru pătrat. Vântul va continua să sufle destul de tare în sud-est. La amiază, termometrele vor arăta de la 26 grade în nordul Moldovei, până la 37 grade în Câmpia Română.

Bucureştenii nu vor fi nici ei ocoliţi, marţi, de vremea călduroasă, chiar caniculară după-amiaza, când indicele temperatură-umezeală va atinge pragul critic de 80. Vântul va sufla încă destul de alert şi va mai răcori atmosfera.

Miercuri, aerul tropical va rămâne peste ţara noastră, aşa că nu putem vorbi decât despre vreme călduroasă, din nou caniculară după-amiaza în sud. În jumatatea vestică, norii vor aduce averse. Vântul va continua să sufle destul de alert în sud, sud-est, dar şi la munte. Maximele vor pleca de la 29 de grade în nordul Moldovei şi vor ajunge la 39 de grade în Lunca Dunării.

Temperaturile vor creşte accelerat şi în Capitală, iar miercuri după-amiaza va reveni canicula. 37-38 de grade sunt anunţate la umbră.

Joi, vremea nu vrea să se schimbe. Vorbim despre căldură accentuată şi caniculă. În vest, norii de pe cer vor aduce cu ei şi ploi însoţite de tunete şi fulgere. Maximele vor pleca de la 28 de grade în vestul ţării şi vor ajunge, din nou, la 39 grade în Lunca Dunării.

Canicula nu cedează nici în Capitală, unde cele 37-38 de grade din termometre, la umbră, în orele după-amiezii vor face aerul greu respirabil. Aşa că, evitaţi pe cât posibil deplasările în aer liber între orele 12.00 şi 17.00.

Vineri, canicula va pârjol sudul şi estul ţării, dar local maximele vor trece de 35 grade. Maximele vor rămâne tot între 29 şi 39 de grade. Şi în weekend va trebui să suportăm valul de căldură tropicală, cu maxime peste pragul caniculei în zonele de câmpie şi de podiş.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Bilete gratis la Cupa Mondială 2026. Eroare majoră pe site-ul oficial al turneului. FIFA confirmă
Capital.ro
Carburanți 5 iunie. Cât te costă un plin astăzi. Prețurile la motorină și benzină au fost actualizate
Playtech.ro
Din 7 iunie, angajatorii vor fi obligați să explice diferențele de salariu dintre angajați. Ce drepturi noi apar
Adevarul
Cât vei plăti în plus pentru comenzile de pe Temu și Shein de la 1 iulie. Exemple concrete de calcul
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Adrian Cuculis, detaliu sfâșietor despre cazul băiețelului sfâșiat de câini la Buzău: „Mama a fost cea care l-a resuscitat prima dată”
iamsport.ro
Bombă! A anunțat în direct numele noului antrenor al lui Dinamo, după ce Zeljko Kopic a plecat: 'S-ar plia foarte bine'
MediaFlux
Eugen Tomac și-a dat demisia! Anunțul premierului desemnat după decizia lui Nicușor Dan: Am demisionat miercuri seară
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți