Porsche Cayenne Turbo S VIDEO

Porsche a prezentat la începutul anului versiunea updatată a celui mai rapid SUV al său, Cayenne Turbo S. Modelul primeşte un nou V8 biturbo, de 4.8 litri şi 570 CP, care îi permite să atingă 100 km/h în doar 4.1 secunde.
Romania TV
27 ian. 2015, 12:24
Porsche Cayenne Turbo S VIDEO

Constructorul german a prezentat la Detroit cel mai puternic Porsche Cayenne din gamă: Turbo S. Versiunea dispune de un nou motor V8 biturbo, de 4.8 litri, care dezvoltă 570 CP şi un cuplu maxim de 800 Nm. Cei 20 CP şi 50 Nm câştigaţi faţă de modelul precedent asigură noului Cayenne Turbo S acceleraţii fulminante: sprintul de la 0 la 100 km/h este realizat în 4.1 secunde (cu 0.4 secunde mai bine decât vechiul Turbo S), iar viteza maximă atinsă este de 284 km/h. Porsche susţine că noul Cayenne Turbo S parcurge turul de Nordschleife, de pe circuitul Nurburgring, în mai puţin de 8 minute. Mai exact 7 minute şi 59 de secunde, timp ce spulberă recordul deţinut până acum de Range Rover Sport SVR: 8 minute şi 14 secunde.

Din punct de vedere tehnic, germanii nu au făcut niciun compromis. Cayenne Turbo S primeşte în standard sistemele Porsche Traction Management (controlează distribuţia puterii motorului între cele două punţi), Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC, sistem dinamic de stabilizare a şasiului, controlează ruliul maşinii în curbe) şi Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus, sistemul acţionează individual asupra roţilor la acceleraţii şi frânări).

În spatele jantelor de 21 de inci Turbo Look 991 sunt vizibile frânele ceramice PCCB (Porsche Composite Ceramic Brakes). Proiectoarele cu tehnologie LED, interiorul din piele şi eşapamentul sport sunt de asemenea dotări de serie. Noul Porsche Cayenne Turbo S va fi disponibil la vânzare din a doua parte a anului, având un preţ de plecare de 166.696 euro (în Germania).

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Zeljko Kopic, discuție cu Mihai Stoica la FCSB – FC Botoșani. A venit în Ghencea să spioneze adversara din barajul pentru Conference League. Video
Capital.ro
O țară din Europa ar putea introduce cea mai dură regulă pentru șoferii care consumă alcool la volan. Elimină complet toleranța
Playtech.ro
Turcia a mărit drastic amenzile rutiere în 2026. Ce trebuie să știe românii care merg cu mașina
Adevarul
Noi dezvăluiri despre viața ascunsă a cuplului Macron. Brigitte Macron, „foarte geloasă“ pe femeile „prădătoare” din jurul președintelui
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andreea Micu, o tânără interpretă de muzică populară, s-a stins din viață la doar 17 ani. Artistei i s-a făcut rău înainte de un spectacol: ,,Andreea noastră nu mai cântă”
iamsport.ro
A rostit numele antrenorului care ar urma să îl înlocuiască pe Baciu la FCSB: ”El va sta doar la baraj”
MediaFlux
Cine sunt părinții Alexandrei Căpitănescu, tânăra care a obținut locul 3 în Finala Eurovision 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi