Producţia de autoturisme în România, record negativ în criza COVID-19. Dacia şi Ford au pierderi uriaşe

Producţia din uzinele Dacia şi Ford a ajuns în luna octombrie un nivel neatins vreodată, mai exact la numai 30% din volumul maxim pe care cele două fabrici l-au înregistrat în septembrie 2020.
Filip Stan
17 nov. 2021, 09:35
Producţia de autoturisme în România, record negativ în criza COVID-19. Dacia şi Ford au pierderi uriaşe

Producţia de autoturisme în România este în scădere. Fabricile de la Mioveni și de la Craiova au însumat, în luna octombrie, doar 18.277 autoturisme, arată statisticile ACAROM. Este vorba despre o scădere de 35% faţă de luna octombrie 2020, fiind astfel înregistrată o pierdere de 33.141 de vehicule.

Valoarea mașinilor pierdute se ridică la aproximativ 500 de milioane de euro, conform calculelor Profit.ro.

Uzina Dacia a produs la un nivel pe care nu l-a mai atins din perioada în care fabrica prima generație a modelului Logan. Cele 13.820 de unități reprezintă aproximativ 45% din producția înregistrată de marca Dacia în urmă cu un an. Potrivit sursei citate, e vorba despre o scădere de 15.800 de autoturisme. Dacia produce într-un volum mai mic decât cel înregistrat în octombrie doar în lunile de vară (august) când fabrica este, de fapt, oprită și intră în remont.

La Craiova, producția a fost și mai mică: 4.457 de unități, echivalentul a 20% din producția înregistrată anul trecut. Este vorba despre o diferență uriașă, de 17.200 de autoturisme pierdute, comparativ cu anul trecut.

Citeşte şi: Maşină, performanţă îmbunătățită cu piese de la dezmembrări – Wolcar are oferte 

Producţia de autoturisme în România, afectată de criza de semiconductori

După 10 luni, producția de autoturisme din România, grav afectată de criza de semiconductori, a ajuns la 333.179 de unități, fiind înregistrată pentru prima dată îna cest an o scădere față de anul trecut, de 6,5%, echivalentul a 23.312 unități în minus. Dacă se menține acest nivel, România nu va mai ajunge la pragul de 400.000 de autoturisme produse.

Citeşte şi: VIDEO! Imagini spion cu noul BMW X8 M, un „tanc” de 850 de cai putere! Cum va arăta cel mai mare şi mai puternic BMW construit vreodată!

Dacia a asamblat, în primele 10 luni ale anului, 208.104 vehicule, cu 3.541 mai puține decât în perioada similară din 2021, reprezentând o scădere de 1,6%, iar Ford a asamblat 125.075 autovehicule, cu 13,6% mai puține, respectiv cu 19.771 unități în minus.

Cele două uzine au fost nevoite să oprească producția în repetate rânduri, din cauza lipsei de componente electronice, astfel că livrările de automobile către clienți au acumulat în prezent întârzieri foarte mari, de până la 6 luni.

Citeşte şi: Dacia a majorat prețul modelului Spring în România

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
Fabulos! FCSB, într-un top select la nivel european. Interul lui Cristi Chivu e pe podium!
Capital.ro
Ai apartament pe Airbnb sau Booking? Când ajungi să plătești CASS și ce taxe datorezi în 2026
Playtech.ro
Poți depăși o mașină de Poliție care circulă încet? Ce spune Codul Rutier
Adevarul
Eclipsa din 12 august: orașul european cu cea mai lungă totalitate și zonele vizibile din România
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Raisa este fetița care și-a pierdut viața în tragedia rutieră din Cluj! Mama acesteia este sfâșiată de durere: „Te iubim, Raisuca noastră!”
iamsport.ro
Invitat de Banciu și Naum să comenteze Turul Franței, Călinescu l-a distrus pe Tucă în direct: ”Nu a mai existat punct de întoarcere de atunci!”
MediaFlux
Anunț de la Casa de Pensii privind recuperarea banilor din contribuțiile CASS! Pensionarii nu trebuie să depună cereri
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România