Reguli noi după afişarea REZULTATELOR la BACALAUREAT 2018. Anunţul făcut pe EDU.RO despre BACUL de anul viitor

Rezultatele la Bacalaureat 2018 scoate la lumină liceele de top. Dar şi pe cele în care, an de an, elevii înregistrează slabe performanţe. În localitatea Turburea din Gorj, nici măcar primarul nu a reuşit să treacă probele scrise.
Filip Stan
05 iul. 2018, 19:56
Reguli noi după afişarea REZULTATELOR la BACALAUREAT 2018. Anunţul făcut pe EDU.RO despre BACUL de anul viitor

Inspectoratele şcolare spun că situaţia este din vina dascălilor şi se gândesc să-i pedepsească pe directorii unde rezultatele sunt dezastruoase. În acest an, o treime dintre candidaţii au picat BAC-ul.

Dacă anul trecut, Liceul Tehnologic Turburea îşi spăla ruşinea cu rata de promovare de 1%, anul acesta niciun elev nu a reuşit să treacă probele la română sau matematică. Nici primarul nu a reuşit să ia Bacalaureatul. După ce a terminat liceul, la 47 de ani, a avut trei încercări.

În Capitală, peste 27 la sută dintre absolvenţii de liceu au picat examenul maturităţii. Elevii dau vina tot pe subiectele dificile.

Raportul Inspectoratului Municipiului Bucureşti arată clar că avem 3 licee care au rata de promovare 0%. Printre ele, şi Liceul Dacia din Capitală. Este vorba despre aceleaşi instituţii de învăţământ în care avizierele arată, an de an, doar RESPINS. Inspectoratul Şcolar se gândeşte să îi pedepsească pe cei din conducerea acestor şcoli. 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”