Schimbare la 180 de grade. Rusia felicită SUA pentru „profesionalism”. Zelenski, luat pe nepregătite, face scandal

După ce Rusia și SUA au negat că racheta picată în Polonia ar fi fost expediată de către Vladimir Putin, oficialii de la Kremlin au oferit o reacție surprinzătoare.
Filip Stan
16 nov. 2022, 12:51
Schimbare la 180 de grade. Rusia felicită SUA pentru „profesionalism

Schimbare la 180 de grade în discursurile publice. Volodimir Zelenski și oamenii săi se simt băgați în corzi, de SUA și Rusia.

Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al lui Vladimir Putin, a apreciat „profesionalismul” americanilor, după evenimenul nefericit din Polonia, stat membru NATO și al UE.

„Trebuie să notăm reacţia plină de reţinere şi mai profesionistă a părţii americane”, a declarat Dmitri Peskov, „vocea” președintelui de la Kremlin.

De asemenea, purtătorul de cuvânt al liderului rus a denunțat „isteria unor oficiali de rang înalt din mai multe țări”. „Rusia nu are nimic de a face cu incidentul care a avut loc în Polonia”, a mai precizat Peskov.

Fragmentele de rachetă „au fost identificate în mod categoric de către specialişti ruşi ca fiind un element al unei rachete ghidate antiaeriene ale unor sisteme de apărare antiaeriană (de tip) S-300 ale Forţelor armate ucrainene”, precizează într-un comunicat Ministerul rus al Apărării.

 

Volodimir Zelenski a reacționat nervos

 

Nemulțumit de poziția asumată de SUA, un consilier al președintelui Volodimir Zelenski, a ținut să reacționeze nervos și să susțină punctul de vedere al Kievului până la capăt.

„În opinia mea, este necesar să ne ţinem de o singură logică. Războiul a fost pornit şi este purtat de Rusia. Rusia atacă masiv Ucraina cu rachete de croazieră”, a declarat Mihalo Podoliak, în social media.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Joao Paulo și Jovo Lukic, out?! FIFA le lovește în plin pe FCSB și Universitatea Cluj
Capital.ro
Semne de întrebare la Moscova: șefa băncii centrale a Rusiei, Elvira Nabiullina, a dispărut
Playtech.ro
6 plaje mai puțin cunoscute din Grecia recomandate de românii care le-au descoperit. Alternative la Thassos, Lefkada și Zakynthos
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc dezastruos la un hotel din Republica Dominicană! O femeie și-a pierdut viața și alți 1.700 de turiști au fost evacuați
iamsport.ro
Scandalul-monstru din vestiarul României la CM 1994. Gică Popescu și-ar fi ”trimis” un coleg acasă, după conflictul cu secundul: ”Te-am făcut mare antrenor, vezi-ți de treaba ta!”
MediaFlux
Horoscop de weekend 20-21 iunie. Ce rezervă astrele pentru fiecare nativ
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?