Sociopol: 800.000 de români s-au întors în ţară în două săptămâni. 400.000 recunosc că au făcut-o din frica de coronavirus

Conform celor mai recente sondaje Sociopol, aproximativ 800.000 s-au întors în ultimele două săptămâni din străinătate. Doar jumătate, aprox 400.000, recunosc că au facut-o de frica de coronavirus, au spus pentru ECONOMICA.NET sociologii de la Institutul de sondare a opiniei publice Sociopol.
Romania TV
24 mart. 2020, 13:32
Sociopol: 800.000 de români s-au întors în ţară în două săptămâni. 400.000 recunosc că au făcut-o din frica de coronavirus

Potrivit unui celui mai recent sondaj Sociopol, publicat exclusiv de economica.net, aproximativ 800.000 de români s-au întors în ultimele două săptămâni din străinatate.

Dacă în sondajul din 7 martie aveam, pe bază de declarație a unui eșantion reprezentativ la nivel național, 3,5 milioane de români în străinătate plecați pentru mai mult de 3 luni, în sondajul terminat ieri, pe 23 martie, numărul a scăzut la 2,7 milioane, au transmis sociologii Sociopol.

Citeşte şi: Gest impresionant făcut de o româncă, pentru şoferii de tir blocaţi în Olanda. Gestul său a provocat lacrimi de bucurie

Diferența de la 3,5 milioane la 2,7 milioane reprezintă fluxul de români întorși în ultima perioadă în țară. Dintre aceștia, doar jumătate, aprox. 400 de mii, rezultă că s-ar fi întors “de teama coronavirusului”.

Numerele identificate pe baza sondajului Sociopol sunt congruente cu cele vehiculate în ultimul timp în mass media de către surse oficiale.

Citeşte şi: Iohannis anunţă noi restricţii pentru români: Ce a fost recomandare până acum devine obligaţie de mâine. Va fi folosită şi Armata

Sondajul Sociopol a fost realizat în perioada 18-23 martie 2020, pe bază de interviuri telefonice (CATI), pe un volum de eșantion de 1,002 cazuri, reprezentativ la nivel național în rândul populației adulte neinstituționalizate cu rezidența în România. Marja de eroare asociată este de +/-3.2%, la un nivel de certitudine de 95%.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Răzvan Sava a semnat pe 4 ani cu campioana României! Universitatea Craiova l-a prezentat oficial pe fostul portar de la Udinese. Update Exclusiv
Capital.ro
Alertă pentru părinți! Un produs pentru bebeluși, retras urgent de la vânzare. Există risc de sufocare, iar clienții sunt rugați să îl returneze imediat
Playtech.ro
Românii care rămân fără șomaj dacă refuză acest lucru. Regula puțin cunoscută
Adevarul
Propagandiști pro-Kremlin cer pedepse cu închisoarea pentru rușii care au filmat atacul cu drone asupra Moscovei
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veste tragică în industria muzicii hip-hop. Tay Keith, producătorul lui Travis Scott, a fost găsit fără suflare la 29 de ani
iamsport.ro
”Selymeș nu a primit Mercedes pentru că era ungur?”. Componentul Generației de Aur a spus lucrurilor pe nume: ”Ne-a strâns la hotel”
MediaFlux
Război total în PNL! Partidul și Ilie Bolojan, dați în judecată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?