Supă de găluște de post. Gospodinele au dezvăluit secretul pentru a le face extrem de pufoase

Supă de găluște de post. Dacă acest fel de mâncare îți place foarte mult și te-ai gândit că nu îl poți consuma în perioada postului, ei bine, avem o veste bună. Acest preparat poate fi simplu de preparat și în această perioadă din an, trebuie doar să deții cele mai bune trucuri.
Alina Costache
30 mart. 2024, 22:06
Supă de găluște de post. Gospodinele au dezvăluit secretul pentru a le face extrem de pufoase
Supă de găluște de post

Supă de găluște de post. Este bine de știut că găluștele pot fi pregătite și în lipsa oului, întrucât există câteva secrete care le vor face să fie extrem de pufoase și care o să le ajute să nu se destrame.

Citește și: Supă de găluște de post. Gospodinele au dezvăluit secretul pentru a le face extrem de pufoase

Supă de găluște de post. Ingrediente:

Pentru găluște;

• 350 ml de supă de legume
• 120 g griș
• 2-3 linguri de faină
• Un vârf de linguriță de piper negru măcinat fin
• Un vârf de linguriță de boia iute
• Sare
• 4 morcovi potriviți
• 100 ml de ulei.

Pentru supa de legume:

• 3 cepe
• O bucată de țelina potrivită
• Un păstârnac
• Două rădăcini de pătrunjel
• 3-4 morcovi mari
• 3 ardei kapia roșii
• Sare
• Un vârf de linguriță de boia dulce
• Pătrunjel pentru servit

Mod de preparare:

Supa se prepară în modul clasic, adică trebuie să pui toate legumele de mai sus în apă, cu puțină sare, iar la final să strecori zeama, astfel încât aceasta să rămână cât mai limpede. De asemenea, legumele pe care vrei să le păstrezi în supă trebuie tocate mărunt și reintroduse în oală la final.

Cât timp fierb legumele, trebuie să te apuci și de prepararea găluștelor, unde food bloggerul spune că există mai multe secrete, pentru ca acestea să nu se destrame și pentru a ieși foarte pufoase.

Al doilea secret pentru găluște care nu se destramă, este că trebuie să le facem din gris deja opărit. Luăm din supă 350 ml și transferăm într-o crăticioara. Adăugăm sare, un vârf de linguriță de piper și un vârf de linguriță de boia iute. Adăugăm și ingredientul secret desigur – aproximativ cinci linguri din uleiul de morcov.

Punem din nou la fiert. Când dă în clocot, adăugăm grișul treptat, în ploaie, și amestecăm continuu cu un tel. După ce se formează o minge de aluat, mai ținem pe foc amestecând continuu cel puțin un minut, ca să ne asigurăm că totul se leagă bine. La sfârșit, potrivim din nou gustul de sare.”, a explicat un food blogger.

La final, găluștele trebuie formate în biluțe de dimensiuni egale și trebuie fierte într-o oală separată. La final, ele se adaugă în supa de legume, iar preparatul tău este gata.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
MM Stoica le taie elanul oltenilor: „Hegemonia Universității Craiova? Mai vedem!” Înțepături pentru Dinamo și Rapid: „FCSB e numai una”
Capital.ro
UE pregătește reguli noi la ITP și controalele tehnice în trafic: Aceste măsuri sunt importante pentru România
Playtech.ro
Când intră pensiile în luna iunie 2026. Posibile întârzieri din cauza minivacanței
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Vineri, 22 mai, nu se fac ore. Zi liberă pentru elevi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi