Traian Băsescu: Domnul Teodor Meleşcanu nu este nimic altceva decât un birocrat ticălos

Traian Băsescu îi cere demisia ministrului de Externe Teodor Meleşcanu pentru felul în care au fost organizate secţiile de votare în strainătate.
Romania TV
26 mai 2019, 16:38
Traian Băsescu: Domnul Teodor Meleşcanu nu este nimic altceva decât un birocrat ticălos

„Demisia Meleşcanu !

Toată campania am evitat să folosesc expresii tari, dar acum nu am nici o ezitare să spun că ministrul de externe al României, domnul Teodor Meleşcanu nu este nimic altceva decât un birocrat TICĂLOS care batjocoreşte cu bună ştiinţă românii din diaspora, condamnaţi la umilinţă pentru a-şi putea exercita dreptul la vot.

Este acelaşi ministru de externe care a batjocorit diaspora la alegerile prezidenţiale din 2014, a văzut ce înseamnă proastă distribuire a secţiilor de votare iar azi este evident că a organizat deliberat aceeaşi bătaie de joc la adresa românilor care muncesc în străinătate.

Demisia Meleşcanu !”, a scris Teraian Băsescu pe Facebook.

Ministrul de Externe, Teodor Meleşcanu, a explicat la România TV care sunt motivele pentru care se înregistrează cozi la secţiile de votare pentru diaspora.

„Sunt vreo 2-3 explicatii simple. S-a marit numarul sectiilor de votare, 215 la primele alegeri, 441 la acestea. Nu se fac doar la ambasada sau la consulate, s-au creat si alte centre de votare ca oamenii sa-si exercite drepturile la vot. Desi a fost publicat in Monitorul Oficial, Facebook, se inghesuie la 1-2 ambasade, asta este simplu”, a spus Meleşcanu.

Citeşte şi: Teodor Meleşcanu, despre votul din diaspora: Se înghesuie la 1-2 ambasade. Căutăm soluţii să prelungim votul

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Dezvăluiri-bombă din dosarul ”paralel” al lui Călin Georgescu. Cine e fostul senator PSD chemat să rezolve ”problema cu CCR”
Capital.ro
Lege la bloc. Documentul care nu trebuie înregistrat în mod legal. Decizia care mai mult complică decât rezolvă
Playtech.ro
Șoferii riscă suspendarea permisului dacă nu plătesc amenzile. De când se aplică regula
Adevarul
Războiul din Iran arată limitele puterii americane
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Prețurile pentru benzină și motorină în Europa. Țările în care alimentezi cel mai ieftin. Războiul din Iran a zguduit piața europeană
MediaFlux
Atacuri ale rușilor, la granițele României. MApN: Sistemele de apărare au fost puse în stare de alertă. Avioanele de vânătoare, ridicate de la sol
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj