Tranzacţie de 15 milioane de euro între proprietarii Dedeman şi Ion Ţiriac. Fraţii Pavăl vor să cumpere terenul de lângă viitorul Ikea Timişoara

Proprietarii Dedeman analizează ideea de a cumpăra terenul lui Ion Ţiriac de lângă viitorul Ikea Timişoara, pentru a deschide un nou magazin. Terenul i-ar putea costa pe fraţii Pavăl aproximativ 15 milioane de euro.
Filip Stan
21 iul. 2021, 10:52
Tranzacţie de 15 milioane de euro între proprietarii Dedeman şi Ion Ţiriac. Fraţii Pavăl vor să cumpere terenul de lângă viitorul Ikea Timişoara
Tranzacţie de 15 milioane de euro între proprietarii Dedeman şi Ion Ţiriac. Fraţii Pavăl vor să cumpere terenul de lângă viitorul Ikea Timişoara

Tranzacţie de 15 milioane de euro între proprietarii Dedeman şi Ion Ţiriac. Fraţii Pavăl se gândesc să deschidă un nou magazin lângă Ikea Timişoara.

Tranzacţie de 15 milioane de euro între proprietarii Dedeman şi Ion Ţiriac

Citeşte şi Ion Ţiriac investeşte milioane de euro în imobiliare. Miliardarul vrea să dea lovitura într-o zonă cu potenţial din nordul Capitalei

el mai mare magazin Dedeman se află în Băneasa, lângă un magazin Ikea, acolo unde fraţii Pavăl au investit 36 de milioane de euro. De asemenea, Ikea a construit al doile magazin din Capitală vizavi de Dedeman. Acum, fraţii Pavăl se gândesc să repete mutarea din Bucureşti şi să deschidă un nou magazin lângă Ikea.

Terenul din judeţul Timiş este amplasat în localitatea Dumbrăviţa, „lipită“ de Timişoara şi în interiorul centurii de nord a oraşului pe drumul naţional 69 Timişoara Arad. Dedeman mai are încă două magazine în Timişoara, ultimul fiind deschis în 2015 în urma unei investiţii de 15 mil. euro.

Reamintim că Ikea a cumpărat în 2019 un teren de 8 hectare de la Ion Ţiriac. Tranzacţia suedezilor a fost estimată la 8 milioane de euro, adică 100 euro/mp. Dacă Dedeman ar cumpăra restul de 15 hectare tot cu 100 euro/mp, atunci tranzacţia s-ar ridica la 15 milioane de euro, potrivit Zf.ro. 

Întreg terenul are o suprafaţă de 23 de hectare şi se află în apropiere de arena sportivă Constructim din Timişoara.

Cea mai recentă investiţie a suedezilor de la IKEA pe piaţa locală este magazinul din zona Pallady, în care au in­vestit aproximativ 90 de milioane de euro. În noua uni­tate lucrează 600 de angajaţi, acesta fiind al doilea ma­gazin IKEA de pe piaţa locală – după cel din Băneasa – şi cel mai mare din sud-estul Europei.

Citeşte şi Ce pensie primește Ion Țiriac de la statul român. Miliardarul are pensie specială!

 

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Capital.ro
Doliu în televiziune. Un mare actor s-a stins din viață: Prezența lui veselă era întotdeauna binevenită
Playtech.ro
Ce este iBon și de ce ar putea deveni util pentru milioane de români. Se vor putea primi bonusuri de la ANAF
Adevarul
O sursă inepuizabilă de energie pentru economia lumii. Dispozitivul uriaș care ar putea deschide noi oportunități de producere a curentului electric
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Anamaria Prodan a numit echipa din SuperLiga care ar reprezenta ”un pas uluitor” pentru Reghecampf și l-a ”înțepat” pe fostul ei soț: ”Uitați ce înseamnă educația!”
MediaFlux
Cât primesc concurenții de la Survivor 2026. Bani pentru fiecare săptămână în jungla dominicană
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi