Viiturile au făcut prăpăd în Bihor. O casă a fost luată de ape, iar zeci de familii au fost evacuate

Inundaţiile au făcut prăpăd în judeţul Bihor. Zeci de familii au fost evacuate de urgenţă, iar o casă modulară a fost luată de ape. Reamintim că hidrologii au prelungit avertizarea de cod roşu de viitură.
Alina Costache
18 mai 2021, 20:19
Viiturile au făcut prăpăd în Bihor. O casă a fost luată de ape, iar zeci de familii au fost evacuate

Viiturile au făcut prăpăd în Bihor. O casă din localitatea Cociuba Mică a fost luată de ape. De asemenea, la Beiuş se construiesc diguri de apărare din saci de nisip, zeci de familii fiind evacuate.

Viiturile au făcut prăpăd în Bihor. Casă luată de ape în Bihor

O casă modulară din localitatea Cociuba Mică a fost luată de viitură. Pompierii au intervenit imediat pentru evacuarea de urgenţă a familiei. De asemenea, mai multe animale au fost salvate din calea apelor.

„În localitatea Cociuba Mică, pompierii militari au salvat două animale (un cățel și o pisică), evacuându-le dintr-o casă aflată în apropierea Crișului Pietros”, a transmis Camelia Roșca, maior ISU Crișana.

https://www.facebook.com/Bihon/videos/320387789450589

La Beiuș, autorităţile încearcă să-i protejeze pe oameni construind diguri de apărare din saci de nisip.

„În Beiuș pompierii militari acționează pentru realizarea de diguri din saci de nisip, pe străzile Biruinței și Pescarilor, pentru protejarea locuințelor. Echipa noastră este pregătită să intervină pe Crișul Pietros. Au fost încărcate și trimise în teren panouri de tip AquaStop pentru supraînălțarea digului pe o lungime de 100m ”, a mai transmis maiorul Roșca.

Pompierii evacuează apa din 15 gospodăriii din localitatea Hărsești.

„Echipajele de pompieri militari din cadrul subunităților ISU Bihor acționează pentru evacuarea apei acumulate în 15 gospodării din localitatea Hârșești (curți, grădini, camere tehnice, subsoluri, bucătării de vară). Până la această oră, în localitatea menționată, pompierii au evacuat din gospodăriile afectate de inundații aproximativ 30 de animale și păsări (porci, vaci, iepuri, găini etc). De asemenea, în localitatea Căbești se acționează pt. evacuarea apei din 3 gospodării. 50 de pompieri militari acționează în șapte localități pt. gestionarea situațiilor de urgență generate de fenomenele hidrometeorologice periculoase. Situația este în dinamică”, a transmis Camelia Roșca, maior ISU Crișana.

Citeşte şi Vântul a făcut prăpăd în ţară. Mai mulţi copaci au fost smulşi din rădăcini, iar o macara a fost doborâtă de vijelie

Podul de pe DN76 Beiuș-Ștei, surpat. Circulație deviată

„Pe podul de la Draganești nu știm când va fi reluata circulatia! Deocamdata nu se circula, devierea fiind pe podul de la Belejeni-Sebis! Banda dreaptă pe sensul Beiuș-Stei este afectată in mod serios, in capatul podului existând o surpare”, se arată pe pagina de Facebook a Drumului Național 76.

„Podul de pe DN76, la km 117+100m, dintre localitățile Beiuș și Ștei s-a surpat pe o parte. Circulația va fi deviată pe DJ 764/F Beiuș-Tărcaia-Sudrigiu. Rugăm coducătorii auto să respecte indicațiile polițiștilor rutieri prezenți în teren”, a declarat pentru Bihon.ro, comisarul-șef Alina Fărcuța.

Viitura a afectat un pod de pe DN76, „săpând” o groapă de dimensiuni considerabile pe marginea drumului, la piciorul podului. Reprezentanți ai CNAIR s-au deplasat la fața locului pentru a evalua situația. Pe DJ 763, la km 12, în zona Pietroasa – Boga, din cauza apei care a ajuns pe carosabil, circulația este restricționată.

Hidrologii au prelungit avertizarea de cod roşu de inundaţii.

 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Matei Ilie, salariu uluitor la Kasimpașa! Varga confirmă transferul: „El a ales Turcia”. Toate cifrele mutării. Exclusiv
Capital.ro
Banii cash se schimbă complet. Se pregătește o revoluție a numerarului. Bancnotele viitorului au fost deja prezentate
Playtech.ro
Hainele din cauza cărora nu ţi se permite accesul în avion. La ce să fii atent vara aceasta când pleci în concediu
Adevarul
Prințul Louis a furat din nou spectacolul la Trooping the Colour. Gesturile sale au devenit virale
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
De ce nu și-ar fi atins legenda Stelei ”cu tehnica extraordinară” potențialul: ”Putea să fie la un nivel foarte ridicat!”
MediaFlux
Se dau 540 lei în plus la pensie. Iată cum se pot obține banii
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți