Zeci de dosare de la PG şi DIICOT, mutate la Secția de investigare a magistraţilor. Ce se întâmplă cu dosarul Adinei Florea

Surse judiciare au declarat, pentru STIRIPESURSE.RO, că la Secția pentru investigarea infracțiunilor din justiție au fost declinate de la DIICOT 15 cauze, iar de la Secția de Urmărire Penală și Criminalistiză peste 20 de dosare.
Romania TV
29 oct. 2018, 12:09
Zeci de dosare de la PG şi DIICOT, mutate la Secția de investigare a magistraţilor. Ce se întâmplă cu dosarul Adinei Florea

Sursa citată mai precizează că, până în prezent, dosarul care vizează scurgeri de informații legate de publicarea protocolului PG-SRI semnat în 2016, cauză în care ar fi vizată și o posibila implicare a Adina Florea, nu a plecat încă de la DIICOT.

Adina Florea, propusă pentru conducerea DNA, este adjunct al Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție.

Secţia de investigare a infracţiunilor din Justiţie din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi-a început activitatea în data de 23 octombrie. Alături de Florena Esther Sterschi şi Adina Florea, în cadrul Secţiei mai lucrează alţi trei procurori – Codruţa Simona Chindea, Sorin Iaşinovschi şi Magdalena Olteanu.

Procurorul general, Augustin Lazăr, a declarat că Secţia de investigare a magistraţilor va prelua de la alte parchete aproximativ 1.400 de dosare.

„Secţia pentru investigarea infracţiunilor din justiţie din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie are competenţa exclusivă de a efectua urmărirea penală pentru infracţiunile săvârşite de judecători şi procurori, inclusiv cei care au calitatea de membri ai Consiliului Superior al Magistraturii şi judecătorii şi procurorii militari, secţia păstrându-şi competenţa de urmărire penală şi în situaţia în care alături de judecători şi procurori sunt cercetate şi alte persoane.

Dosarele aflate în lucru la Direcţia Naţională Anticorupţie şi la alte unităţi de parchet, precum şi dosarele soluţionate până la acestă dată care privesc infracţiuni săvârşite de judecători sau procurori se preiau de către Secţia pentru investigarea infracţiunilor din justiţie”, a anunţat Biroul de informare şi relaţii publice al Ministerului Public.

Pe 5 octombrie 2018, la DNA, mai erau în lucru 233 de cauze care vizează plângeri, sesizări referitoare la magistrați. Dintre aceste cauze, cele nesoluționate vor ajunge la Sectia pentru investigarea infractiunilor din justitie.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mesajul emoționant transmis de mama Rebecăi, fetița din Bacău care și-a pierdut viața: „Îngerașul meu…”
Fanatik.ro
Catastrofă pe stadion! Un fotbalist a murit după ce a fost lovit de fulger. Video
Capital.ro
Cine are dreptul să încaseze ultima pensie? Actele necesare. Termenul legal de depunere a cererii
Playtech.ro
Facturile la energie ar putea crește. Primul lucru pe care trebuie să-l verifici în contract pentru a afla dacă vei plăti mai mult
Adevarul
Europa are o "fereastră rară" să-l pună pe Putin la zid, dar riscă să o rateze din nou
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Rețetele nu se mai dau în fiecare lună. Toate schimbările pentru pacienți
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România