De ce nu a luat PMP două CIFRE la euroalegeri. Marele PERDANT: Traian Băsescu

PMP nu a reuşit să ia "două cifre" la alegerile europarlamentare aşa cum aştepta Traian Băsescu, clasându-se doar pe poziţia a şasea cu 6,21% din voturi, după independentul Mircea Diaconu şi UDMR. Analiştii politici spun că scorul slab al partidului prezidenţial poate fi explicat prin faptul că PMP este "o creaţie artificială, de birou" şi nu are structuri teritoriale. În plus, unii analişti cred că prezenţa Elenei Udrea în prima linie nu a făcut decât să ducă în jos partidul. Pe de altă parte, marele perdant al alegerilor europarlamentare este considerat Traian Băsescu.
Romania TV
28 mai 2014, 13:13
De ce nu a luat PMP două CIFRE la euroalegeri. Marele PERDANT: Traian Băsescu

La alegerile europarlamentare de duminică, Alianţa PSD-UNPR-PC a obţinut 37,6% din voturi, PNL – 15%, PDL – 12,23%, Mircea Diaconu – 6,81%, UDMR – 6,3% şi PMP – 6,21%. Sub pragul electoral s-au situat PP-DD, care a fost votat de 3,67% dintre alegători, PRM – 2,7% şi FC – 2,6%.

În faţa acestor scoruri, Alin Teodorescu spune că marele câştigător al alegerilor este PSD, iar marele perdant Traian Băsescu.

REZULTATE ALEGERI EUROPARLAMENTARE 2014. DATE OFICIALE BEC, ora 17: PSD-UNPR-PC a obţinut 37,6% din voturi

Teodorescu a explicat pentru RomaniaTV.netPSD este marele câştigător pentru că „şi-a refăcut bazinul după o perioadă foarte grea”, iar Traian Băsescu este marele perdant pentru că partidul pe care l-a creat, după ce a părăsit formaţiunea care l-a adus în funcţia de preşedinte al ţării, a obţinut un scor slab, chiar şi sub scorul obţinut de un independent.

De ce nu a obţinut PMP un scor de două cifre, aşa cum aştepta Traian Băsescu?

„Nu puteţi să fiţi urmaşii mei dacă nu câştigaţi. Ca să puteţi face ceea ce spuneţi că vreţi să faceţi – să continuaţi modernizarea României începută de Emil Boc şi de mine – trebuie să câştigaţi. Asta înseamnă două cifre la europarlamentare, dacă nu chiar candidatul PMP să fie candidatul dreptei la prezidenţiale”, le spunea şeful statului membrilor PMP.

Pentru că nu are public. PMP este o creaţie artificială din birou, nu a apărut la cerinţa publicului. Este o creaţie de birou, de hârtie„, a răspuns Alin Teodorescu.

Sociologul a explicat că împingerea Elenei Udrea în prim-planul partidului nu a afectat scorul PMP. „Cu sau fără Elena Udrea, tot atât ar fi făcut la alegeri”, a comentat Teodorescu.

Vasile Dâncu: De la cine au luat VOTURI Mircea Diaconu şi PMP. Cum stau partidele pe regiuni

Analistul politic Alexandru Radu îl indică tot pe Traian Băsescu marele perdant al euroalegerilor, dar crede că PDL este câştigătorul.

PDL şi-a menţinut, chiar şi cu scorul obţinut, viabilitatea, structurile în teritoriu, în timp ce Traian Băsescu a pierdut prin PMP. De altfel, în aceste prime negocieri de unificare, PMP-ul lui Traian Băsescu este exclus„, a declarat pentru RomaniaTV.net Alexandru Radu, explicând că marginalizarea PMP la discuţiile de unificare a dreptei porneşte de la faptul că mişcarea de dreapta PNL-PDL care se prefigurează (noua Alianţă DA) este o coaliţie împotriva PSD, dar şi a lui Traian Băsescu.

Şi PNL şi PDL au în trecutul lor apropiat argumente pentru a nu se apropia de zona politică care are legătură cu Traian Băsescu„, a spus analistul politic.

Alexandru Radu crede că PMP nu a reuşit să atingă un scor de două cifre pentru că nu are structuri în teritoriu, dar şi din cauza Elenei Udrea.

Analistul susţine că partidele câştigă un număr important de voturi dacă reuşeşte să-şi mobilizeze activul, lucru reuşit de PDL, nu şi de PMP.

Cristian Pârvulescu: Nimeni nu a ieşit câştigat la alegerile de duminică. Doar UDMR

„Avem cazul Cluj. Scorul a fost foarte prost pentru PMP. Acolo Emil Boc a oscilat în campania electorală între PDL şi PMP. PMP nu a reuşit o performanţă deosebită. Pe fondul acestei diviziuni, a reuşit PSD, într-un loc unde nu avea şanse”, a spus analistul politic.

În ceea ce o priveşte pe Elena Udrea, analistul politic este de părere că aceasta a dus partidul în jos.

Este o explicaţie pentru parcursul nespectaculos al PMP. Nimeni nu se aştepta ca PMP să nu intre în Parlamentul European, dar cu siguranţă performanţa modestă este datorată şi unor personaje, cum este Elena Udrea„, a precizat Alexandru Radu.

 

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Teorie halucinantă. Supraviețuitorul din avionul prăbușit nu era de fapt în avion?
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Fructul bogat în potasiu și minerale care ajută la scăderea tensiunii. Se găsește în toate magazinele din România la un preț mic, dar puțini români știu ce beneficii are
Capital.ro
Taxă unică pentru fiecare tranzacție. Trebuie să folosiți neapărat 2 carduri. Anunț pentru cei cu cont la bancă
Playtech.ro
Mașina neagră apărută pe străzile de la noi i-a nedumerit pe români. Ce este, de fapt, misteriosul autoturism
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Cine și în ce condiții va primi tichete pentru plata energiei după 1 iulie. A apărut proiectul de act normativ
wowbiz.ro
Imaginile care îți frâng inima: fetița Teodorei, surprinsă pentru prima dată după tragedie. Cum a reacționat când și-a revăzut prietenii
Spynews
Dinu Maxer contrazice zvonurile că și-a schimbat religia pentru Magdalena Chihaia! Ce decizie au luat înainte de nuntă
Spynews
Alex Bodi, prima reacție după ce s-a zvonit că a fost atacat de Gabi Tamaș, prietenul lui Dan Alexa: ”V-au bătut alții femeile”
Evz.ro
Edan, fiul lui Pițurcă, a ajuns să ceară 100 de euro pentru o poză
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Ion Țiriac dă România peste cap și trage metroul până la Otopeni: „În 6 luni, cu niște mititei, chinezi”
kanald.ro
Încă o tragedie aviatică în India, după prăbușirea avionului Air India. Toate persoanele aflate la bord au murit
Cancan.ro
Amanta lui Ciprian Pian rupe tăcerea! De ce i-ar fi făcut plângere, de fapt
Playsport.ro
Modul în care mergi pe stradă îți arată vârsta reală a creierului și cât de repede îmbătrânești
Capital.ro
Anunț urgent despre Traian Băsescu din spital. Verdictul medicilor, după operația pe inimă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, imagini incendiare în costum de baie, după ce a slăbit enorm
stirilekanald.ro
Trei eleve au înconjurat un pensionar și l-au bătut crunt în plină stradă. Medicii nu l-au mai putut salva
Horoscop Mihai Voropchievici. Vine o perioadă fantastică pentru 4 zodii
MediaFlux
Atenție, părinți! Alocația de stat pentru copii se poate suspenda: ce condiții impune, mai nou, statul
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cum se bea civilizat într-o lume isterică: poemul spirtului superior, al beției ca formă de protest și al sobrietății jenante