Spania rămâne încă doi ani în recesiune

Un raport al Fondului Monetar Internaţional estimează că Spania va mai avea de suportat încă doi ani de recesiune, după ce producţia va scădea anul acesta şi anul viitor din cauza crizei din zona euro, scriu vineri cele mai importante cotidiene spaniole, pe baza schiţei unui raport la care a avut acces agenţia Ansa şi care urmează să fie publicat curând.
Romania TV
20 ian. 2012, 08:48
Spania rămâne încă doi ani în recesiune

Raportul FMI arată că această criză va mai dura, iar economia spaniolă va înregistra o scădere de 1,7% în 2012 şi de 0,3% în 2013, din cauza crizei din zona euro, a lipsei creditelor şi măsurilor luate de executiv pentru reducerea deficitului, scrie cotidianul El Pais, pe baza schiţei raportului FMI, care va fi publicat săptămâna viitoare.

Încă doi ani de recesiune pentru Spania, anunţă şi cotidianul ABC pe prima pagină, tot pe baza schiţei raportului menţionat, care estimează o contracţie a PIB-ului pentru anul acesta şi pentru 2013. Şi cotidianul El Mundo scrie despre previziunile FMI, referitoare la încă doi ani de recesiune în Spania, arătând că revenirea crizei datoriilor în zona euro este cea care va provoca situaţia aceasta în ţara iberică.

FMI confirmă cele mai grave previziuni ale guvernului şi anunţă recesiune în Spania până în 2014, relatează cotidianul La Razon pe prima pagină a ediţiei de vineri. Fondul estimează că economia spaniolă va scădea anul acesta cu 1,7%, şi în 2013 cu 0,3%, precizează şi această publicaţie.

Aceleaşi date privitoare la scăderea economiei spaniole sunt preluate vineri şi de El Periodico de Catalunya, care scrie despre previziuni economice negre. Cotidianul Publico remarcă şi el previziunile Fondului pentru Spania şi aminteşte, în context, că preşedintele francez Nicolas Sarkozy şi cancelarul german Angela Merkel pregătesc un nou fond pentru reactivarea economiei europene.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Victor Pițurcă, discuție cu Mihai Rotaru după ce Universitatea Craiova a câștigat campionatul: „Asta mi-a zis”
Capital.ro
Călin Georgescu acuză interese financiare în România: Toată situația pleacă de la bani. Se știe tot ce a intrat, ce a ieșit
Playtech.ro
Este legală „taxa de kerosen” pentru vacanțe deja plătite? Ce sume cer agențiile turiștilor români
Adevarul
TVA de 11% la locuințele noi. Proiectul care schimbă regulile în imobiliare și criteriul eliminatoriu pentru prima casă
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Foc violent la un depozit de anvelope din Bragadiru, județul Ilfov. Circulația pe DN 6 a fost oprită
iamsport.ro
Fostul campion al României ”a dat cu piciorul” la 6.000.000 de dolari: ”M-a chemat la el în cameră și...”
MediaFlux
Horoscop 19 mai. Momente karmice de cotitură și capitole încheiate brusc pentru mai multe zodii
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi