ALEGERI LOCALE 2020. Doi primari la Iaşi susţin că au câştigat alegerile, însă nu există nici un exit-poll

Doi primari din Iaşi, respectiv Mihai Chirica şi Cosette Chichirău, susţin ambii că au câştigat, deşi nu există exit-poll, în schimb există un sondaj telefonic.
Romania TV
27 sept. 2020, 19:52
ALEGERI LOCALE 2020. Doi primari la Iaşi susţin că au câştigat alegerile, însă nu există nici un exit-poll

Liberalii spun că Mihai Chirică, ex-PSD, susţinut acum de PNL, a obţinut un nou mandat de primar la Iaşi. Asta în timp ce Cosette Chichirău, candidată din partea USR-PLUS pentru primăria Iaşi, spune că primele rezultate din secţii o fac câştigătoare. Momentan, se pare că niciun partid nu a solicitat un exit poll la Iaşi .

Conform unor date informale obținute în urma numărătorilor realizate de partide, nu sunt surprize la Primăria Municipiului Iași, singura necunoscută fiind scorul exact pe care l-a obținut Mihai Chirica. Șefia Consiliului Județean ar urma să fie preluată de liberalul Costel Alexe. 

Citeşte şi: Exit poll alegeri locale 2020 CURS-AVANGARDE, ora 21. Nicuşor Dan – 47,8; Gabriela Firea – 38,2%

Costel Alexe anunță că e prima dată când PNL câștigă și Primăria și CJ. „Victoria e a ieșenilor”, a spus Alexe, care a mai spus că procedurile de numărare și raportare sunt de așteptat să se termine abia mâine. Întrebați despre viitoare alianțe, cei doi s-au ferit să formuleze cum vor arăta majoritățile din CL și CJ. 

Cât privește prezența mică la vot, primarul a spus votul contează și că cei care au mers să și-l exprime au fost mai responsabili.

Conform unor surse din PNL, liberalii ar fi câștigat alegerile în următoarele localități din județul Iași: Podu Iloaiei, Schitu Duca, Moșna, Comarna, Holboca, Ungheni, Victoria, Popricani, Mogoșești, Horlești, Românești, Brăiești, Dagâța, Gropnița, Plugari, Deleni, Scobinți, Ciortești, Valea Lupului, Golăești, Stolniceni-Prăjescu, Balș, Alexandru Ioan Cuza.

Citeşte şi: Rareş Bogdan aruncă bomba serii: „Marian Oprişan este pe cale să piardă la Vrancea”

Conform unor surse din PSD, social-democrații ar fi câștigat alegerile în următoarele localități din județul Iași: Ciohorăni, Șcheia, Ipatele, Bivolari, Ruginoasa, Lungani, Sirețel, Butea, Focuri, Voinești, Grajduri, Grozești, Hârlău, Ion Neculce, Belcești.

În cursa electorală din municipiul Iași s-au înscris 14 candidaţi pentru funcţia de primar. Principalii contracandidați ai lui Mihai Chirica au fost deputatul Cosette Chichirău (USR-PLUS) şi deputatul Camelia Gavrilă (PSD). Datele celelalte sunt însă de mare interes. Rămâneți pe site-ul nostru pentru a le urmări. Revenim cât de curând cu toate informațiile.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Juri Cisotti, unul dintre preferaţii lui Gigi Becali la FCSB! Ce spune despre laudele şi criticile patronului
Capital.ro
Secretul din naștere al lui Ion Iliescu. L-a ajutat să se impună lângă Ceaușescu și să conducă apoi România: Așa sunt câștigătorii!
Playtech.ro
Cât este indemnizația de însoțitor 2025: suma pe care o primesc cei care îngrijesc persoanele cu handicap
Adevarul
Întrebarea care a aprins scânteia între profesori și învățători. „Dacă citește ministrul ne pune să-i luăm și acasă, pentru consolidarea relațiilor”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Japonia a fost zguduită din nou! Cutremurul a înregistrat 6,7 grade. Autoritățile sunt în alertă
iamsport.ro
Patronul din fotbalul românesc a izbucnit: ”Ultimul om care putea fi ministru! Un simbol al corupției, un combinator care a făcut nenorociri, nu are nicio legătură cu ideea de justiție”
MediaFlux
Trump scoate Europa din joc. Se pregătește o înțelegere năucitoare cu Rusia
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu