BNR ar putea reduce din nou dobânda de politică monetară

Consilierul guvernatorului BNR spune că este posibil ca banca centrală să mai reducă dobânda de politică monetară, fără să facă referiri la momentul scăderii sau nivelul la care va coborî dobânda cheie.
Romania TV
03 nov. 2011, 20:54
BNR ar putea reduce din nou dobânda de politică monetară

BNR a redus miercuri, pentru prima dată în ultimul an şi jumătate, rata dobânzii de politică monetară, iar Lucian Croitoru, consilier al guvernatorului BNR, Mugur Isărescu, nu exclude posibilitatea ca în viitor aceasta să scadă din nou.

„Răspunsul meu poate sa fie din două cuvinte: este posibil. Nu vreau să fac anticipaţii despre cum va arăta, cât va dura, cât de mare va fi pasul, pentru că a fi o prezentare a raportului asupra inflaţei”, a spus Croitoru, întrebat dacă BNR va continua să reducă rata dobânzii de politică monetară.

BNR a redus miercuri rata dobânzii de politică monetară, cu 0,25 puncte procentuale, de la 6,25% la 6%, dând astfel un semnal pentru revigorarea creditării şi susţinerea creşterii economice.

De asemenea, CA al BNR a examinat şi a aprobat raportul trimestrial asupra inflaţiei, document care evaluează contextul macroeconomic recent, analizează perspectivele inflaţiei şi identifică principalele provocări şi constrângeri cu care politica monetară se va confrunta în perioada următoare.

Raportul va fi prezentat luni, într-o conferinţă de presă.

Analiştii BNP Paribas cred că este posibil ca BNR să reducă dobânda cheie cu 0,25 puncte procentuale, la 5,75%, la viitoarea şedinţă de politică monetară din ianuarie şi să permită deprecierea leului până la 4,5 unităţi pentru un euro în prima jumătate a anului viitor.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Plecare de ultim moment de la FCSB! Anunțul lui Mihai Stoica: „Mâine va juca acolo”
Capital.ro
Fermierii pot primi înapoi 50% din prima de asigurare. Ce condiții trebuie îndeplinite
Playtech.ro
Aparatele care încep să „mănânce” mai mult curent din septembrie. Cât poate crește factura unei familii
Adevarul
Păţania unui turist britanic amendat, fără să ştie, într-un autobuz STB din Capitală: „Am crezut că mă ajută pentru că îmi fusese respins cardul”
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
A anunțat în direct că Becali i-a găsit înlocuitor lui Baciu la FCSB: ”Trage de el să vină!”
MediaFlux
Putin amenință țările europene. Rusia e nervoasă pentru ajutorul dat Ucrainei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat