Greşeala uriaşă pe care o fac românii toamna la curte sau la bloc. Amenzile ajung la 20.000 de lei

Românii care nu fac curat în grădina blocului se pot alege cu amenzi, potrivit unei legi care a apărut recent. Pe de altă parte, dacă dau foc la frunze riscă amenzi de 20.000 de lei
Filip Stan
13 oct. 2023, 11:10
Greşeala uriaşă pe care o fac românii toamna la curte sau la bloc. Amenzile ajung la 20.000 de lei

O lege emisă în anul 2022 care prevede ca locuitorii de la bloc să poată fi amendați de autorități în cazul în care nu mențin curătenia spațiului din jurul imobilului. Conform legii, cetățenii care nu mențin curățenia în grădinile din fața blocurilor pot lua amenzi începând de la 40 de lei.

Amenzi de până la 20.000 de lei pentru arderea resturilor vegetale în curte

Pe de altă parte, este interzisă arderea frunzelor uscate în propria curte, precum și a vreascurilor și a altor resturi vegetale. Cei care nu respectă legea riscă amenzi cuprinse între 400 lei și 20.000 de lei. De asemenea, cetățenii care stau la casă riscă și ei amenzi dacă nu respectă legea privind arderea resturilor vegetale în curte.
Greşeala banală care le aduce amenzi de mii de lei românilor care stau la bloc. Iohannis a promulgat legea, termenul de aplicare este 31 decembrie 2023
Garda de Mediu amintește  că arderea frunzelor este interzisă, precum și cea a vreascurilor ori altor resturi vegetale. Având în vedere că primăvara a sosit, iar cei mai mulți dintre românii care stau la casă fac curățenie în grădini, strângând frunzele și crengile, ei trebuie să știe că este complet interzis că dea foc acestora.

Este vorba de legea compostului, care a apărut de peste doi ani. Potrivit acesteia, este interzisă arderea frunzelor uscate în propria curte, precum și a vreascurilor și a altor resturi vegetale.

Cei care nu respectă legea riscă amenzi cuprinse între 400 lei și 20.000 de lei. Mai exact, pentru persoanele fizice amenda maximă poate fi de 800 lei, iar pentru persoanele juridice, este cuprinsă între 10.000 și 20.000 de lei.

Sancțiunile se aplică și pentru focul aprins pe domeniul privat, și pentru cele de pe domeniul public. Garda de Mediu este cea care constată contravențiile și aplică amenzile.

Cei care încalcă legislația risca amenzi de până la 20.000 lei (pentru persoanele juridice n.r)! Bineînţeles, nu avem voie să dăm foc nici vreascurilor ori altor resturi vegetale. Se impune, astfel, obligativitatea de a face selectarea deșeurilor nepericuloase compostabile, prin reciclarea/valorificarea acestora folosind opțiunea de compostare/digestie anaerobă, în vederea protejării sănătății umane și a mediului înconjurător”, arată Garda de Mediu.
Amintim că localnicii care stau la curte au obligația de a colecta selectiv frunzele și resturile vegetale.

Greșeala uriașă pe care o comit toți românii care stau la curte sau la bloc. Ce să faci neapărat cu frunzele uscate. „Așa e și la Versailles”

Președinta Asociației Peisagiștilor din România, Diana Culescu, trage un semnal de alarmă cu privire la frunzele care cad din copaci toamna. Persoanele care stau la curte sunt sfătuite să renunțe la un obicei des întâlnit în această perioadă.

Ce trebuie să facem cu frunzele care cad din copaci, toamna

Pe timp de toamnă, mulți români tind să strângă și să arunce la gunoi frunzele uscate, care cad din copaci. Unii au impresia că astfel vor păstra curățenia de prin curte, iar alții cred că procedează corect pentru sănătatea pomilor și implicit a solului. Președinta Asociației Peisagiștilor din România, Diana Culescu, are o altă variantă.

Diana Culescu atrage atenția că nu este benefică strângerea frunzelor de pe spațiile verzi, mai ales cele din împrejurul arborilor, din cauză că eliminăm nutrienții necesari pentru buna lor dezvoltare și pentru fertilitatea pământului.

Specialistul explică faptul că frunzele hrănesc, de fapt, pomii și nu le creează boli fungice, așa cum se consideră. În susținerea spuselor sale, amintește că în păduri nu se strâng frunzele și sub ele se găsesc multe plante crescute sau renumitele ciuperci.

Frunzele ajută pomii să crească, nu le dăunează

De altfel, Diana Culescu precizează și că în Versailles, Franța, frunzele uscate se mătură doar de pe alei, însă acolo unde sunt spații verzi și copaci se lasă, tocmai pentru că se știe că frunza reprezintă o sursă de hrană pentru mediul înconjurător și nu un factor nociv.

”În general, e bine să lăsăm frunzele pe sol, pentru că se descompun şi oferă nutrienţi plantelor. Din păcate, la noi nu se înţelege acest lucru şi se mătură de la un capăt la altul parcurile. (…) Sunt mai multe tipuri de plantaţii – unele care nu trebuie să aibă neapărat iarbă pe dedesubt, dar noi încercăm să punem gazon peste tot, pentru că nu ştiu exact de unde am înţeles noi că gazonul creşte în pădure

Nu trebuie să arate chiar tot parcul, de la un capăt la altul, la fel. Şi asta se poate vedea, de exemplu, şi la Versailles, unde se greblează frunzele de pe alei, dar între arbori sunt lăsate pe pământ”, transmite Diana Culescu pentru Agerpres.

Diana Culescu mai spune și că mulți arbuști de la noi nu înfloresc deoarece le luăm nutrienții, adică frunzele. Mai mult, ea subliniază și că anumite specii au nevoie să fie tăiate pentru a se regenera corespunzător, încât să ne ofere roadele așteptate.

”Trebuie tăiate anumite specii de arbuşti în funcţie de arhitectura tipică sub care cresc. Noi nu ştim lucrul acesta, venim şi tăiem cu fierăstrăul de la un capăt la altul primăvara. Prin urmare, la noi, nu prea înfloresc arbuştii. Acesta este motivul pentru care strângem frunzele: că nu avem competenţe de altceva. Strângem frunze, tăiem iarba – atât”, a mai spus Președinta Asociației Peisagiștilor din România.

Care sunt „orele de liniște” la bloc. Ce amenzi primesc cei care încalcă legea. Avertismentul Poliției Române

Site-ul oficial al Poliției Române arată foarte clar care sunt orele de liniște, pe care cetățenii trebuie să le respecte, pentru o bună conviețuire.

„Legea 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii și liniștii publice incriminează:

– tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;

– tulburarea liniștii locatarilor între orele 22:00 – 8:00 şi 13:00 – 14:00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;

– organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniștea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban”, se arată pe site-ul oficial al Poliției Române.

Fără animale de companie la bloc. Câinii şi pisicile pot fi trecute la întreţinere

Ce amenzi se dau pentru românii care nu respectă liniștea publică

Concret, potrivit Legii 61/1991, „tulburarea liniștii locatarilor între orele 22:00 – 8:00 şi 13:00 – 14:00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora este interzisă”.

Organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniștea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe, se sancționează cu amenzi între 2.000 și 3.000 de lei.

În plus, dacă perturbarea liniștii se repetă într-un interval de 24 de ore, amenzile cresc semnificativ și pot ajunge până la 6.000 de lei și muncă în folosul comunității.

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?
Fanatik.ro
Orașul de lângă graniță care este invadat de români. Mii de oameni trec zilnic pentru a-și face cumpărăturile și pentru a se distra. În weekend limba română este „oficială”
Capital.ro
Interzis în fața sau spatele blocului. Se cere semnătură la Asociația de Proprietari. Vecinii te pot bloca
Playtech.ro
Noua regulă în magazine valabilă începând cu 11 mai. Ce se schimbă la casa de marcat
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
E timpul pentru o împăcare istorică? Cât de aproape de reconciliere sunt SUA și Uniunea Europeană
wowbiz.ro
Vești crunte despre fiul lui Ionel Ganea! Medicii au făcut anunțul cutremurător despre micuțul de doi ani, în urma accidentului de proporții, provocat chiar de tatăl lui. L-au resuscitat, a fost băgat în operație de urgență, dar ulterior...
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Cum faci friptura perfectă. Verifici fără termometru
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Culiță Sterp, implicat într-un accident pe autostrada. În ce stare se află artistul
Cancan.ro
Decizie de ULTIMĂ ORĂ în cazul lui Ionel Ganea, după ce și-a rănit grav fiul în urma unui accident rutier Micuțul de doar 2 anișori se află în stare critică 😢
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România a pierdut o mare actriță. A strălucit asemeni soarelui în teatru și în film. Faima ei a trecut granițele
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Fiul lui Ionel Ganea se zbate între viață și moarte. Micuțul se află în comă indusă, iar medicii sunt rezervați: "Este ventilat mecanic"
Salariul minim crește din 1 mai 2025 și ajunge la 4.500 lei
MediaFlux
A dat lovitura! O femeie a cumpărat pe o insulă europeană, 6 case de vacanță cu 5 lire
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Un nou director în board-ul celei mai mari bănci românești