Marcel Vela: Sunt optimist că prelungirea stării de alertă va trece de Parlament

Marcel Vela, minstrul Afacerilor Interne, se declară optimist cu privire la faptul că Parlamentul va aproba prelungirea stării de urgenţă. 
Romania TV
13 iun. 2020, 19:02
Marcel Vela: Sunt optimist că prelungirea stării de alertă va trece de Parlament

Întrebat sâmbătă, la Digi 24, dacă crede că parlamentarii vor vota prelungirea stării de alertă, ministrul afacerilor Interne, Marcel Vela, s-a declarat optimist în această privinţă. 

„Sunt optimist pentru că mă bazez şi pe responsabilitatea parlamentarilor şi politicienilor, pentru că dincolo de orice polemică, dincolo de orice contradicţie politică sau parlamentară, cred că există un interes naţional: grija pentru sănătatea publică şi pentru viitorul naţiunii” a afirmat Vela.

Citeşte şi: Preşedintele PSD „S-ar putea să fie un act patriotic depunerea unei moţiuni de cenzură”

În ceea ce priveşte reluarea transportului aerian către 17 statedin Europa, ministrul a arătat că măsura de carantină este eliminată pentru persoanele asimptomatice. Vela a afirmat că lista ţărilor spre şi dinspre care vor ave aloc zboruri va fi actualizată săptămânal şi va intra în vigoare în decurs de 24 de ore de la anunţul cu privire la acestea.

În cazul celor aflaţi în tranzit pe cale rutieră prin ţări care nu se află pe lista cu un număr mic de infectări, ministrul de Interne a precizat că cei care trec prin state cu multe cazuri nu se va considera că vin din aceste ţări, pentru că se creează culoare de tranzit.

Citeşte şi: Marcel Ciolacu: „Unul dintre consilierii personali ai lui Ludovic Orban are afaceri cu păcănele”

Premierul Ludovic Orban a anunţat, sâmbătă, că va cere prelungirea stării de alertă cu 30 de zile, nu 15 aşa cum a solicitat PSD, declarându-se încrezător că va exista în Parlament o majoritate care să înţeleagă „că nu pot pune în pericol viaţa şi sănătatea românilor numai ca să să obţină câştiguri ieftine, de natură politico-electorală”.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Ce a pățit Gabriela Cristea în urma tratamentului pentru slăbit pe care l-a urmat. Prezentatoarea TV a pus punctul pe „i”
Fanatik.ro
Ce au pățit doi suporteri spanioli înainte de meciul naționalei lor de la Cupa Mondială. Au fost găsiți în lacrimi la intrarea în stadion
Capital.ro
DNSC avertizează asupra unui nou val de atacuri cibernetice. Mesaje false cu amenzi și probleme la sistemul ANCPI
Playtech.ro
Harta salariilor din România. Unde se câștigă cel mai bine în țară. Domeniile cu salarii de peste 13.000 de lei și cele cu cele mai mici venituri
Adevarul
Tot mai mulți români cer băncilor înapoi comisioanele și dobânzile. Cum îți poți recupera banii fără proces
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după ce un român a sfârșit în clădirea cuprinsă de foc, din centrul Bruxellesului
iamsport.ro
Radu Banciu, uluit de un fotbalist din SuperLiga: ”Genial! Cel mai mare din istorie”
MediaFlux
Anunțul Rusiei privind un posibil atac în țările baltice. Omul lui Putin dezvăluie strategia Moscovei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?