Măşti şi dezinfectant în şcoli, asigurate de Primăria Sectorului 1. Cât costă materialele de protecţie

Clotilde Armand a anunţat, miercuri, că Primăria Sectorului 1 va asigura măşti de protecţie, dezinfectant şi nebulizatoare în şcoli. Edilul a afirmat că autorităţile locale au cheltuit şapte milioane de euro pe aceste materiale de protecţie.
Razvan Mihalascu
03 feb. 2021, 22:28
Măşti şi dezinfectant în şcoli, asigurate de Primăria Sectorului 1. Cât costă materialele de protecţie

Măşti şi dezinfectant în şcoli, asigurate de Primăria Sectorului 1. Edilul Clotilde Armand a precizat că la Prefectura Bucureşti a avut loc o întâlnire cu reprezentanții sectoarelor privind măsurile pe care le vor lua autoritățile locale odată cu redeschiderea şcolilor pe 8 februarie.

Măşti şi dezinfectant în şcoli, asigurate de Primăria Sectorului 1. Unele au fost cumpărate de fosta administraţie

„La Prefectura Bucureşti a avut loc o întâlnire cu reprezentanţii sectoarelor şi au fost stabilite măsurile pe care trebuie să le ia administraţiile locale: paza, modernizarea tuturor spaţiilor, asigurarea de dezinfectant pentru suprafeţe şi mâini, măşti etc. Toate aceste măsuri se vor concretiza într-un ordin de prefect pe care-l vom pune în aplicare. La o simulare rapidă, costurile cu aceste materiale de protecţie vor fi de aproximativ 100.000 euro lunar (…).

Am pregătit şi nebulizatoarele. Am cheltuit 7 milioane de euro şi încercăm să valorificăm aceste achiziţii stupefiante făcute de administraţia precedentă, am și format o echipă şi aceste nebulizatoare vor fi folosite de şcoli”, a afirmat Clotilde Armand, la şedinţa Consiliului Local de miercuri, conform Agerpres.

Edilul Sectorului 1 a precizat că direcţiile de specialitate ale Primăriei s-au întâlnit pentru a stabili toate detaliile pentru funcţionarea optimă a şcolilor, grădiniţelor începând din 8 februarie.

De asemenea, Clotilde Armand a explicat că s-a mai discutat şi despre autorizaţiile de funcţionare la incendiu şi stadiul lucrărilor de reabilitare, precizând că vrea ca toate sistemele de incendiu să fie testate.

„Sunt patru şcoli pe care vrem să le construim de la zero, sunt multe şcoli care trebuie renovate”, a afirmat Armand.

Citeşte şi: Clotilde Armand a tăiat finanțarea a patru spitale din Capitală. Monica Pop: ”M-am așteptat, e o gafă extrem de mare”

Patru mari spitale din București au rămas fără finanțare din partea Primăriei Sectorul 1 după decizia primarului Clotilde Armand. Este vorba despre Spitalul Clinic de Urgență București – Floreasca, Spitalul Clinic de Chirurgie Plastică Reparatorie și Arsuri, Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Grigore Alexandrescu” și Spitalul Clinic de Urgențe Oftalmologice București.

Citeşte şi: Clotilde Armand, spulberată de avocatul Romprest. „Am rămas şocat de cum se poate călca în picioare legea. Bate cu pumnul şi impune propria voință”

Clotilde Armand a tăiat finanțarea a patru spitale din Capitală. În Consiliul Local al Primăriei Sectorului 1 PNL și USR-PLUS au majoritate, iar PSD a votat împotriva deciziei lui Armand.

Citeşte şi: Un fost USR-ist o desfiinţează pe Clotilde Armand: Nu e „politică altfel”, ci politică fix la fel. Serviciul Imagine și Cultură e plătit și din banii mei, și nu cred că trebuie să-i facă imagine!

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Anca Serea și-a făcut de cap, alături de fiica ei, în club! S-au dezlănţuit în club până-n zori!
Fanatik.ro
Orașul din România unde poți cumpăra o garsonieră la doar 5.000 de euro. Ai în apropiere un magazin Penny, transport în comun, dar și școli și grădinițe
Capital.ro
Victorie pentru Călin Georgescu! Judecătorul a luat decizia. Scapă de...
Playtech.ro
Ce meserie are Ilinca Simion și cât câștigă pe lună. Detalii mai puțin știute despre soția liderului AUR
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Puterea reală a președintelui României: ce spune Constituția
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
PNL, mișcare de ultimă oră. Ce măsuri iau liberalii
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
Cancan.ro
Județul în care George Simion a luat mai mult de jumătate din voturi. Surpriză! Cine s-a născut aici
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
A murit unul dintre cei mai mari actori. Drum lin, maestre!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
Prima reacție a lui Putin după rezultatul obținut de George Simion la prezidențiale
MediaFlux
Taxa obligatorie pentru toți șoferii din România! Trebuie achitată în mai puțin de 24 de ore altfel primești amendă
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele