România ar putea pierde 500 de milioane de euro în noua variantă de buget UE. „Suntem afectaţi pe zona proiectelor de infrastructură”

România ar putea pierde aproape 500 de milioane de euro la nivelul Politicii de coeziune în varianta nouă de buget al Uniunii Europene. Asta a declarat ministrul propus al Fondurilor Europene, Marcel Boloş, după audierile din comisiile reunite de specialitate din Parlament.
Romania TV
19 feb. 2020, 19:57
România ar putea pierde 500 de milioane de euro în noua variantă de buget UE.

„După cum se cunoaşte, noul procent pe care l-a pus în discuţie la nivelul Comisiei Europene este de 1,074% din venitul naţional brut. Asta pentru România înseamnă o pierdere de aproximativ 500 de milioane de euro, la nivelul Politicii de coeziune. Dacă până acum discutam de 30,566 miliarde de euro, în varianta nouă de buget suntem afectaţi cu cele 500 de milioane de euro. Comisia Europeană a înaintat un alt procent în propunerea de buget, iar eu vorbesc despre varianta nouă de buget care este acum în discuţie şi care urmează să fie negociată. Avem această pierdere şi, în general, suntem afectaţi pe zona proiectelor de infrastructură de transport, pentru că acestea au şi specific faptul că, potrivit noilor orientări la nivel de Comisie, schimbările climatice sunt prioritare”, a menţionat Marcel Boloş, conform Agerpres.

Ministrul propus al Fondurilor Europene a precizat, însă, că România ar putea avea de câştigat în cadrul negocierilor care au loc la nivelul Comisiei Europene.

„Pe de altă parte, dacă negocierile vor înainta, avem câştiguri la nivel de flexibilitate a utilizării fondurilor europene pe care le avem pentru următoarea perioadă de programare, întrucât am formulat un număr de şase propuneri de măsuri pe această zonă a flexibilizării. Sper să fie, în final, câştigate proiectele de infrastructură mare (transport, mediu, apă). Nu ştim cum vor evolua lucrurile din punct de vedere al cifrelor finale. Eu sper că câştigăm din aceste măsuri de flexibilitate pe coeziune. Aici, cea mai mare alocare a României este în zona Fondului Social European unde avem 8,3 miliarde de euro. Cel mai mare câştig este flexibilitatea între fonduri, adică să putem să transferăm banii, spre exemplu, de la zona de Capital Uman către proiectele de infrastructură, fiindcă este o sumă enormă pe care o avem pe resursele umane. Suntem în situaţia în care trebuie să găsim alternative în vederea evitării sau chiar eliminării riscului de utilizare ineficientă a banilor”, a afirmat demnitarul.

Miercuri, Ioan Marcel Boloş a primit aviz negativ pentru funcţia de ministru al Fondurilor Europene din partea comisiilor reunite de specialitate ale Parlamentului.

Citeşte şi: Gigi Becali, scos cu sacii de bani în stradă. Miliardul în război cu procurorii. „Ne e frică să trăim în ţara noastră”

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Cum s-a afișat iubita lui Jude Bellingham. Ipostaza cu care i-a înnebunit pe fani
Capital.ro
Schimbări pentru asociația de proprietari. Reguli noi pentru grădinile de bloc. Se obține acordul a minimum 50% + 1 dintre proprietari
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj