Secretele murdare ale ambalajelor care ne fac să ajungem să mâncăm porcării

Alegerile pe care le facem când ieşim la cumpărături sunt, mai degrabă, influenţate de ambalajele produselor decât de ceea ce căutăm noi pentru a ne aproviziona frigiderul.
Romania TV
11 iun. 2014, 05:30
Secretele murdare ale ambalajelor care ne fac să ajungem să mâncăm porcării

Un studiu efectuat la Universitatea Cornell din SUA arata ca oamenii tind sa aleaga produsele care au mai mult verde pe ambalaj, pentru ca au senzatia ca sunt mai sanatoase decat cele care au mai putin verde.

Studiul a fost publicat in revista de specialitate „Health Communication”, fiind efectuat pe parcursul a doi ani de cercetare.

Initial, cercetatorii au rugat 93 de voluntari sa se uite la unul sau doua batoane dulci ambalate care aveau fiecare 260 de calori. De altfel, batoanele erau aproape identice din punct de vedere al compozitiei, doar ca erau caracteristici diferite pe ambalaj: unele aveau tabelul cu nutrieti si calorii incadrat intr-un chenar verde si altele intr-un chenar rosu.

Desi participantii la studiu au avut timp sa examineze ambele tipuri de batoane, majoritatea l-a ales pe cel care avea chenarul cu nutrienti si calorii de culoare verde. Voluntarii si-au justificat alegere sustinand ca acel baton li s-a parut a fi mai sanatos decat cel rosu.

Continuarea pe Lyla.ro.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
FCSB e Steaua? Ceartă în direct Marian Aliuță – Vivi Răchită: „Te-a plătit Gigi Becali, ai uitat?”
Capital.ro
Am pierdut-o pe cea mai mare actriță a României. Nimeni nu o va putea înlocui. A fost unică!
Playtech.ro
Serie de cutremure în România în urmă cu scurt timp! Unde s-au simţit seismele
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Cum a ajunbs România bătaia de joc a importatorilor. Mâncăm "furaje pentru animale"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet