Surpriza toamnei în tenisul mondial. Simona Halep, eliminată în sferturi la Guangzhou

SIMONA HALEP a fost învinsă joi, cu scorul de 4-6, 3-6, în sferturile de finală ale turneului de la Guanghzou, de sportiva cehă Denisa Allertova.

24 sept. 2015, 06:43

SIMONA HALEP DENISA ALLERTOVA 4-6, 3-6. Simona Halep s-a întâlnit în premieră în circuitul WTA cu jucătoarea cehă Denisa Allertova, numărul 74 în ierarhia mondială. La forma arătată săptămâna aceasta, la Guangzhou, românca părea că nu va avea probleme să-şi asigure prezenţa în semifinale, însă joi a părut destul de obosită şi iritată, aspecte de care adversara sa a profitat din plin.

Meciul Halep – Allertova, prima întâlnire dintre cele două sportive, a durat doar 74 de minute.

Tot joi, deţinătoarea titlului, Monica Niculescu, a fost eliminată cu 6-2, 6-2, în faza sferturilor de finală, de belgianca Yannina Wickmayer.