CM de HANDBAL. România a câştigat dramatic cu Slovenia, fetele noastre au fost conduse la 5 goluri diferenţă

CM de HANDBAL. Naţionala feminină de handbal a României a câştigat cu 31-28 al doilea său meci la Mondialele din Germania, însă în prima repriză au fost dominate în mare parte, fiind conduse la un moment dat cu 6-11.

03 dec. 2017, 09:15

ROMANIA – SLOVENIA 31-28: După ce a debutat cu dreptul la această ediţie a Campionatului Mondial de handbal feminin, învingând Paraguay, scor 29-17, România a câştigat şi a doua partidă, cu Slovenia, echipa surpriză a zilei de sâmbătă, când învinsese Franţa cu 24-23.

România a fost condusă în permanenţă în prima repriză şi a egalat, prin Neagu, abia în minutul 29, 13-13, iar la pauză a ieşit cu 14-14, după o luptă mai cerebrală pe final, mai ales în faza defensivă.

La reluare, România a preluat conducea în premieră, prin Pintea, 14-13, iar apoi s-a dovedit că pauza a fost un sfetnic bun. Buceschi s-a implicat mai mult la finalizare, 18-16 şi 22-21, iar meciul a curs cu Slovenia alergând după egalare, dar echilibrat (24-22, min. 47). Cristina Neagu avea deja 10 goluri, la fel ca şi Ana Gros, dar uralele fanilor români parcă le împingeau pe tricolore de la spate (25-23, min. 50).

Până la final a fost totul la intensitate, pe teren şi în tribune, însă bucuria a aparţinut României, care s-a impus în al doilea meci la CM din Germania, cu o repriză secundă excelentă cu Slovenia, şi este liderul grupei A, cu 4 puncte.

Pentru România au marcat Neagu 11 goluri, Pintea 6, Buceschi 5, Elisei Ardean 4, Udriştioiu 4, Geiger 1, iar din tabăra slovenă s-a remarcat Gros 10, Stanko 5.

Programul în continuare al partidelor în grupa A, la Trier, este: Franţa – Paraguay, România – Spania, Slovenia – Angola (5 decembrie), România – Angola, Spania – Franţa, Paraguay – Slovenia (7 decembrie) şi Angola – Paraguay, Spania – Slovenia, Franţa – România (8 decembrie).

SLOVENIA – ROMANIA 28-31

Min. 50 – 25-23 Eliza marchează al 4-lea său gol în acest meci!

Min. 47 – 24-22 Neagu e de neoprit astăzi! Super gol din nou

Min 44 – 22-22 Slovenia ne surprinde pe extreme şi egalează

Min 43 – 22-21 Marchează din nou şi Eliza Buceschi

Min. 42 – 21-20 Gol fabulos înscris din nou de Cristina

Min. 33 – 16-15 Marchează Cristina Neagu de la 7 metri!

Min. 29 13-13 Neagu prinde o aruncare spectaculoasă şi egalează

Min. 27 12-13 Pintea înscrie şi ne apropie la un singur gol de Slovenia

Min. 24 Elisei este eliminată două minute

Min. 23 10-13 Ana Gros marchează din nou

TIME OUT cerut de Slovenia

Min. 21 10-12 Înscriem de două ori în câteva secunde. Moment bun al fetelor noastre

Min. 9 2-5 Cristina Neagu înscrie spectaculos

Min. 8 1-5 pentru Slovenia. Crina Pintea este eliminată două minute după ce şi-a împins o adversară

Min. 3 1-2 România înscrie primul gol, Cristina Neagu este autoarea. Dedu apără spectaculos două mingi

Min. 3 0-2. Slovenele înscriu din lovitură de la 7 metri

Min. 2 Pierdem foarte multe mingi pe atacurile poziţionale. România n-a contat până acum în atac

Min. 1 0-1. Slovenia a deschis scorul după ce am pierdut o minge pe faza de atac

Slovenia a produs o mare surpriză în prima etapă de la Campionatul Mondial de handbal feminin, reuşind să învingă Franţa cu 24-23. Pentru a ne da seama de diferenţa de valoare dintre cele două reprezentative, trebuie menţionat faptul că slovenele aveau cota 15.00 la casele de pariuri să câştige acest meci.

ROMANIA – SLOVENIA LIVE VIDEO ONLINE TELEKOM STREAMING ONLINE:

Franţa este una dintre favoritele la câştigarea trofeului, după Norvegia, Rusia şi Olanda. Meciul a început cât se poate de rău pentru franţuzoaice. După 9 minute de joc, fetele lui Olivier Krumbholz marcaseră un singur gol. A fost 13-10 la pauză pentru Slovenia, revenită la un turneu final mondial după o pauză de 12 ani.

Repriza a doua s-a disputat sub semnul echilibrului şi, chiar dacă Franţa a avut ultimul atac pentru a egala, slovenele au reuşit să termine meciul victorioase.

Mâine, de la ora 15:00, România joacă în direct la Telekom Sport 1 chiar împotriva Sloveniei.

Naţionala de handbal a României nu s-a forţat deloc în primul meci de la Campionatul Mondial din Germania. Fetele noastre au trecut cu 29-17 de Paraguay, cea mai modestă echipă a grupei A.

Selecţionerul Martin Ambrose nu le-a oferit multe minute Cristinei Neagu şi Melindei Geiger, alegând să folosească mai mult timp jucătoarele tinere. Chiar şi în aceste condiţii, România a câştigat fără emoţii partida cu Paraguay, scor 29-17.

LIVE VIDEO România – Slovenia CM handbal feminin

Fetele noastre n-au avut nicio emoţie împotriva modestei Paraguay. Martin Ambros a putut utiliza întreg lotul în acel meci. După joc, Ambros era deja cu gândul la partida cu Slovenia: „Va fi foarte important meciul de mâine cu Slovenia. Jucăm să adunăm cât mai multe puncte ca să terminăm pe un loc cât mai bun”.

Spaniolul le-a folosit foarte puţin pe Neagu şi Geiger. În schimb, jucătoare precum Florianu, Drăguţ sau Tătar au prins multe minute cu Paraguay. De altfel, Florianu a fost desemnat MVP-ul partidei, reuşind să încheie jocul cu cinci goluri marcate.

PROGRAM
02.12 Romania – Paraguay 29-17 VIDEO
03.12 Slovenia – Romania, ora 15:00
05.12 Romania – Spania, ora 21:30
07.12 Romania – Angola, ora 19:00
08.12 Franta – Romania, ora 19:00

Surprize mari în cea de-a doua zi a Campionatului Mondial de handbal feminin. Olanda, învinsă de Coreea de Sud. Suedia nu reuşeşte să treacă de Polonia

ROMÂNIA – SLOVENIA handbal feminin LIVE. ONLINE STREAM Telekom Sport – VIDEO. Meciul de la CAMPIONATUL MONDIAL este transmis LIVE VIDEO de Telekom Sport (DOLCE).

ROMÂNIA – SLOVENIA handbal feminin LIVE. ONLINE STREAM Telekom Sport – VIDEO. Formaţia României, antrenată de spaniolul Ambros Martin, a trecut lejer de Paraguay, cu 29-17, în primul meci, iar azi va evolua împotriva Sloveniei, care a reușit prima surpriză a Campionatului Mondial, învingând Franța.

Slovenia a învins vicecampioana olimpică cu 24-23.

Tricolorele vor juca duminică următorul meci, tot la Trier, cu Slovenia (15,00, ora României).

O altă surpriză a fost produsă de Coreea de Sud, care a învins Olanda, vicecampioana mondială, cu 24-22.

Polonia a învins Suedia cu 33-30, Muntenegru a trecut cu 31-24 de Danemarca.

ROMÂNIA – SLOVENIA handbal feminin LIVE. ONLINE STREAM Telekom Sport – VIDEO. PROGRAMUL COMPETIȚIEI pentru românce.

• mâine – ora 15:00 România-Slovenia
  • 05.12 – ora 21:30 România-Spania
  • 07.12 – ora 19:00 România-Angola
  • 08.12 – ora 19:00 România-Franța