Liga 1. Dinamo s-a distanţat din nou de Steaua. Rezultatele etapei a 21-a şi clasamentul

Liga 1. FC Voluntari-ASA Târgu Mureş 0-2 şi Petrolul Ploieşti-Dinamo 1-2 au fost meciurile programate luni seara, în încheierea etapei a 21-a. Atât ASA, cât şi Dinamo şi-au comsolidat locurile din play-off, în urma acestor succese.

07 dec. 2015, 20:47

Liga 1. Dinamo a fost condusă la pauză pe terenul Petrolului, scor 0-1 (Mussa, min. 20), iar prahovenii au avut apoi o bună oportunitate de a face 2-0, însă în repriza secundă trupa lui Rednic a revenit pe tabelă. A egalat după o fază comică petrecută între jucătorii gazdelor, Bucşa şi Tudose, ultimul trimiţându-şi mingea în poartă (min. 53).

Petrolul reclamă însă pe bună dreptate fault la portar anterior aceestei faze, Gnohere luându-i practic mingea din mâini lui Peacanha. Golul victoriei lui Dinamo l-a marcat Dorin Rotariu, în minutul 85, iar câinii au refăcut distanţa de trei puncte faţă de Steaua, în clasamentul Ligii 1.

Într-un alt meci de luni, ASA Tg. Mureş a câştigat cu 2-0 la FC Voluntari. Vicecampioana a deschis scorul prin croatul Filip Jazvic (min. 14), iar Mircea Axente a închis conturile (min. 24), din penalty. FC Voluntari a acuzat neacordarea unui penalty și a avut și un gol anulat (pentru henț), marcat de Daniel Pancu (min. 51).