CUPA CONFEDERAŢIILOR 2017. Campioana mondială a învins campioana Asiei, într-un meci la Soci VIDEO

Reprezentativa Germaniei a învins, luni, cu scorul de 3-2, selecţionata Australiei, într-un meci disputat la Soci, în grupa B a Cupei Confederaţiilor.

19 iun. 2017, 18:39

Germania şi-a onorat statutul de campioană mondială cu o victorie clară la Cupa Confederaţiilor. În meciul lor de debut la turneul din Rusia, nemţii au câştigat cu scorul de 3-2 meciul cu Australia, campioana Asiei. Stindl a deschis socrul încă din minutul 5, dar în continuare lucrurile nu au decurs atât de uşor cum se anticipase. Rogic a egalat în minutul 41 şi doar un penalty transformat de Drexler cu un minut înainte de pauză a făcut ca Germania să intre în avantaj la cabine.

Nemţii au refăcut avantajul de două goluri în minutul 48, dar Australia s-a apropiat din nou la un gol prin reuşita lui Juric, din minutul 56. A fost ultimul gol al meciului, Germania a câştigat cu 3-2, în timp ce fotbaliştii de la Antipozi au bifat a 9-a înfrângere din ultimele 10 jocuri cu adversari din Top 10. În aceeaşi grupă, duminică s-a jucat partida Chile – Camerun, scor 2-0. Nemţii vor juca din nou joi, împotriva chilienilor.